medyauzmani.com
Zeytin hasat dönemi öncesi sıkı önlemler alınıyor – Dost Haber

Zeytin hasat dönemi öncesi sıkı önlemler alınıyor

Vali Sheldak öncülüğünde ekim ayında başlayacak zeytin hasadı sırasında hırsızlık olaylarının yaşanmaması için yürütülen çalışmalar bu yıl da aynı kararlılıkla devam ediyor. Geçen yıl alınan önlemler sonrasında zeytin hırsızlığındaki yüzde 50’lik düşüş, üreticileri memnun etti. Yapımcı, bu yıl eylemler artmaya devam ederken, saha ziyaretleri sırasında konuya gösterdiği hassasiyet için Vali Sheldak’a teşekkür ediyor.

Zeytin toplama mevsimi öncesi Balıkesir’in önemli bir tarımsal varlığı olan zeytin yetiştiriciliğinde zeytin üreticilerinin sorunları ve ortaya çıkan bazı sorunların ele alındığı toplantının açılışında konuşan Vali Şeldak, şunları kaydetti: bir üretim şehri Çiftçimizin, köylümüzün ve üreticilerimizin yorulmak bilmeyen çalışmaları, tarım teşkilatımızın yoğun çabaları ve onları destekleyen girişimler sayesinde her alan üretim verimliliği açısından gelişmiştir. girdiğimizi görüyoruz. Zeytinyağı üretiminde ekilen alanın yüzde 11’i kapasite ile ülkede dördüncü sıradayız. Üretim bazında ise 142 bin ton verimle Türkiye hacminin yüzde 12’sine ulaşıyoruz. Yine dördüncü sıradayız. Sofralık zeytinde de güçlü bir konumumuz var. Ekili alan bazında yüzde 4 buçuk kapasite ile Türkiye’de altıncı sıradayız. Güçlü bir üretim hacmimiz olduğunu görüyoruz.”

Pek çok ailenin temel geçim kaynağı olan ve üreticinin büyük bir kesiminin ilgisini çeken zeytinliklerin sorunlarına ağırlık verdiğini vurgulayan Sheldak, “Bugün işletmeyi iki ana başlık altında değerlendireceğiz. iki yıl sürdü.Sezon öncesi önlemleri nasıl alabileceğimizi en üst düzeyde tartışacağız.Zeytin.Üreticilerimizin bizden beklentileri yüksek.İki ana konu var.Biri zeytin hırsızlığı,diğeri zeytin hırsızlığının önlenmesi. Zeytin tarlaları ve zeytinliklerde hayvanların neden olduğu zararlar.Son beş yılda körfez ve Ardak bölgesinde 5 ilimizde 178 zeytin hırsızlığı vakası kaydedildiğini görüyoruz.Zeytin üzerinde hayvanların otlatılmasını yasakladık. Bu, zaten kanunla yasaklanmış bir uygulamaydı. Ancak, belirli bir cezalandırma yetkisinin getirilmesi için bu düzenlemenin yapılması gerekiyordu. Bu genel emir ile polis, jandarma ve zabıta birimleri, idari para cezası uygulandı bölgemizde bir yılda 140 idari para cezası verildi Eddy.Bu hırsızlık olayları bölgemizde bugünle sınırlı değil.Bunlar hep vardı.Zeytin olduğu sürece bu sayılar artabilir. Zeytinyağı daha değerlidir. Bu yıl da beklentiler aynı yönde. Tarım müdürlüklerimiz ve kolluk kuvvetlerimiz birlikte mücadele edecek. Hemşehrilerimiz de dikkatli ve duyarlı olacaktır. Başarı ekip çalışması gerektirir.”

Zeytin hasat dönemi öncesi sıkı önlemler alınıyor

Vali Sheldak’ın yanı sıra Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal, Burhaniya Kaymakamı Elias Memiş, Edremit Kaymakamı Ahmed Udabaş, Erdeç Kaymakamı A. J.Kd. Albay Ali Yıldız, Sahil Güvenlik Komutan Yardımcısı, Kuzey Ege Grubu SG. Toplantıya Tarım ve Orman Bölge Müdürü Binbaşı Ahmet Yakın, Erkan Alkan, Belediye Başkan Yardımcıları, İlçe Jandarma Komutanları, İlçe Emniyet Müdürleri, İlçe Tarım Müdürleri, İlçe Ziraat Odası Başkanları, Çiftçi Mal Koruma Görevlileri ve İlçe Emniyet Müdürleri katıldı. Zeytinliklerde zeytin hırsızlığı ve hayvanlara zarar verildiğini bildirerek, bunun önlenmesi için alınması gereken tedbirler hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Zeytin hasat dönemi öncesi sıkı önlemler alınıyor

Zeytin hırsızlığına karşı kararlı adımlar atın

Toplantının sonunda Vali Sheldak, Körfez bölgesinde zeytin yetiştiriciliğinin ana tarımsal faaliyet olduğunu belirterek matbaa mensuplarına şunları söyledi: “İlimiz zeytin üretiminde Türkiye ölçeğinde önemli bir yere sahip. Dördüncü sırada yer alıyor. Zeytin üretimi açısından ülkemizde yağlık ve sofralık zeytin için ve geniş bir alanda ekili alan olarak. Zeytinin üretildiği ilimizde zeytin üreticilerimizin iki temel sorunu vardır. Bu iki konuyu yaptığımız bir toplantıda ele aldık. Öncelikle uzun yıllardır bölge üreticilerimiz için büyük bir sorun olarak gelişen ve halkımızın rahatsızlığını her geçen gün artıran temel sorun zeytin hırsızlığı vakasıdır. Mağdurun uyarı yapmadan bahçesinden gelip ürünü çalması durumunda etkilidir.Ülkede etkin ve kapsamlı bir mücadele ile hırsızlığı önlemek için alınacak önlemleri görüştük.Bölgede yaşayan ve üreten hemşehrilerimizin… Tüm devlet kurumlarımızın büyük bir koordinasyon ve iş birliği ile hırsızlığa karşı en kararlı şekilde tedbirler alacağını ve bu tedbirlerin geçen yıldan çok daha faydalı olacağını ifade etti.

Zeytin hasat dönemi öncesi sıkı önlemler alınıyor

Vali Sheldak, “Amacımız zeytin hırsızlığına son vermek.”

Vali Sheldak, alınacak tedbirlerin caydırıcı ve önleyici ancak etkili sonuçları olacağını belirterek, “Bu konuda Valiye genel bir emir vererek en kısa sürede bunun hukuki altyapısını oluşturacağız.” Özenle yetiştirilen ve çok verimli bir ürün olan zeytinlerin hasat dönemindeki hırsızlıklara son vermek istiyorum. Bu çalışmayı en spesifik şekilde deneyecek olan tüm kötü niyetli kişileri uyarmak istiyorum. Çünkü bu yıl alınan tedbirlerin uygulanması çok daha güçlü ve daha verimli olacaktır.”

Zeytin hasat dönemi öncesi sıkı önlemler alınıyor

Zeytin üreticilerinin mağduriyeti önlenecek

Sheldak, sofraya gelen ve üreticinin alın teri olan zeytinlerin hırsızlığa, alım satımına konu olan zincirin tüm halkalarının bu zincirin tüm halkalarının işlemesini sağlayacak bir mekanizma kurulacağını da sözlerine ekledi. sadece hırsıza müdahale ederek değil, kişinin ürününün alım satımında da kontrolümüzü kullanırız.” Tüm kurumlarımızla uyum içinde çalışarak çiftçilerimizin zarar görmemesi yönünde sonuçlara ulaşacağımıza inanıyoruz” dedi.

Zeytin hasat dönemi öncesi sıkı önlemler alınıyor

Zeytin ağaçlarını Vali Sheldak’tan koruma kararı

Vali Sheldak, toplantı gündeminin ikinci maddesinin zeytinliklerde hayvan otlatma olduğunu açıklayarak, “Zeytin yetiştirme kanunu, zeytin ağacını koruyan ve bu ürünü ve ağacını hayvanlardan koruma sistemini içeren bir mekanizmadır. Hayvan olmamalıdır. zeytinlikler içinde veya yakınında ama bölgeye baktığımızda 10 hayvan var 1 milyonu aşkın zeytin ağacının bulunduğu alan hayvancılık alanına, meraya çevrilmiş diyebiliriz.Bu konuda çok şikayet alıyoruz. Doğrudan çiftçilerimiz, odalarımız ve bu alanda çalışan kooperatiflerimiz büyük bir sorunla karşı karşıyadır ve bunları meralarda, kapalı alanlarda veya ormanda yapması gereken hayvancılık zeytinyağıdır.Tarım müdürlüklerimiz, zeytin ağaçlarının çok büyük olduğunu resmi olarak kaydetmiştir. topraklarına yansıması sonucu zarar görmüş ve tüm bunlar kayıplara neden olmuştur.Yayınladık.Bu karar sonucunda zeytin üreticisinin bu zararlardan etkilenmemesi için aldık.İlk defa Balıkesir’de genel kanunumuz icra birimleri idari yaptırımlar uygulamaya başladı.Kısmen olumlu sonuçlardan memnun olsak da bu tedbiri maalesef yetersiz buluyoruz.Yine selamlar görüyoruz. Zeytin tarlalarında nat. Bu eylemlere devam edeceğiz. Yani hırsızlık konusunda olduğu gibi zeytin alanlarını da hayvana zarar vermekten korumak ve korumak konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz. Burada bir arama yapmak istiyorum. Bölgedeki tüm vatandaşlarımızın ve üreticilerimizin zeytinliklerde meydana gelen tüm hırsızlıklara ve zeytinliklerde hayvan otlatılmasına karşı duyarlı olmaları, bu durumu benimsememeleri ve bu konuda yapılan çalışmalara destek vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Hem de vatandaşlarımızın ve üreticilerimizin katkı ve destekleriyle daha da güçlenecektir.”

Zeytin hasat dönemi öncesi sıkı önlemler alınıyor

Vali Sheldak’tan önemli çağrı

Yeni sezon arifesinde tüm birimlerin hırsızlığa karşı teyakkuzda olacağını doğrulayan Sheldak, “Hayvancılıkla ilgili vatandaşlarımıza şu çağrıyı yapıyoruz, hayvancılığın şartları bellidir. Lütfen duyarlı olun. faaliyetteyken başka bir üreticinin malına veya ürününe zarar vermemek Ne, uygulama kesinlikle yanlış olup, Zeytin Kanununun tüm şartlarının yerine getirilmesi halinde bu alanlarda hayvan faaliyeti yapılmaması gerektiği anlaşılmaktadır. Bu açıdan tüm hayvancılık üreticilerimizi duyarlı olmaya ve bu kurala saygı duymaya davet ediyorum.” içeriye çağırıldı.

Zeytin hasat dönemi öncesi sıkı önlemler alınıyor

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın