medyauzmani.com
Yemen’de ateşkesin uzatılmaması üzücü – Anayrat Gazitsi – Dost Haber

Yemen’de ateşkesin uzatılmaması üzücü – Anayrat Gazitsi

İslam İşbirliği Teşkilatı, Yemen’de hükümet ile İran destekli Husi milisleri arasındaki ateşkesin uzatılmamasından üzüntü duyduğunu belirtti.

İslam İşbirliği Teşkilatı, Yemen hükümeti ile Husiler arasında 2 Nisan 2022’den dün akşama kadar süren 6 aylık ateşkesin sona erdiğine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Yemen’de ateşkesin uzatılmamasından duyduğu üzüntüyü dile getiren açıklamada, İslam Konferansı Örgütü’nün bu ülkedeki krize kapsamlı bir siyasi çözüm bulunmasının temellerini atacak olan Birleşmiş Milletler’in ateşkes çabalarını desteklediği ifade edildi.

Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez’deki Arap ülkelerinin Yemen krizine siyasi çözüm bulma çabalarına da değinilen açıklamada, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın barış ve istikrarın yeniden sağlanması için Yemen halkına desteğini sürdüreceği belirtildi.

Ateşkes döneminin bitmesiyle çatışmalar başladı.

Yemen’deki İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sanaa’yı ve bazı bölgeleri kontrol ediyor. Suudi liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

BM Yemen Özel Elçisi Hans Grundberg 2 Nisan’da Yemen hükümeti ve Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını iki ay süreyle askıya alma konusunda anlaştıklarını ve ardından ateşkesin iki kez uzatıldığını duyurdu.

Yemen hükümeti ve Husiler arasında mutabık kalınan ateşkes metnine göre, altı aylık ateşkes 2 Ekim’de yerel saatle 19.00’da sona erdi.

Yerel kaynaklar, ateşkesin sona ermesinin ardından Marib, Taiz ve diğer bazı bölgelerde hükümet güçleri ile İran destekli Husiler arasında şiddetli çatışmaların çıktığını bildirdi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın