medyauzmani.com
UKOME’nin kararına dava açılacak – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

UKOME’nin kararına dava açılacak – Anayurt Gazetesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), üç maddelik gündemle bir araya geldi. 2022-2023 eğitim öğretim yılında uygulanması önerilen öğrenci nakil tarifesi oy çokluğu ile belirlenir; İzmir Minibüs Esnaf Odası üye taşıyıcılarının ücretlerinin güncellenmesi talebi oy birliği ile kabul edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım ücretlerinin yeniden güncellenmesi talebi geçen ayki toplantıda olduğu gibi oy çokluğuyla reddedildi.

Toplantıya başkanlık eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükşehir Belediyesi’nin UKOME aleyhine “hak ihlali ifşası davası” açacağını duyurdu. Artan akaryakıt ve enerji maliyetlerine rağmen aylardır tarife artışı yapılmaması nedeniyle büyük kamu zararına uğrayan İzmir Metro AŞ, İZDENİZ ve İZULAŞ yönetimleri de UKOME kararının bozulması için dava açacak. Genel zararın en büyük olduğu ESHOT Genel Müdürlüğü de bu davaya müdahil olacaktır.

Başkan Sawyer, kamu zararının bariz bir şekilde yapıldığını kaydederek, “Artık buna seyirci kalmayacağız” dedi. Başkan Soyer, aleyhte oy veren kurum temsilcilerinin dile getirdiği “30 büyükşehir arasında en yüksek ücret İzmir’de” iddiasının, üç büyük şehri karşılaştırma ihtiyacı konusunda gerçekçi olmadığını vurguladı. Başkan Sawyer, toplam hat uzunluğu 5-6 kilometre olan şehirlerde ve ulaşımın çok uzun mesafelerde gerçekleştiği üç büyük şehirde maliyetlerin kıyaslanamaz olduğunu söyledi.

Başkan Tung Soyer şöyle devam etti:

İzmir Büyükşehir Belediyesi, halkın çıkarlarını korumakla yükümlüdür. Bu tam olarak böyle yapıyoruz. Türkiye’de yüzde 266 akaryakıt artışı olursa ve İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşımdaki bu artışın şartlarını yerine getirerek ücreti belirleyemezse, zarar İzmirlilerin kaybı olacak. Toplu taşıma hizmeti adından da anlaşılacağı gibi kar amacı gütmemektedir. Sürekli acıyor. Ekipler Büyükşehir Belediyesi tarafından destekleniyor. Ancak gelinen noktada büyükşehirin bu yıl toplu taşıma hizmetinin devamlılığı için harcayacağı para 4 milyar liraya dayandı. Bu da sermayenin bütçesinin neredeyse yarısı anlamına geliyor. Halkın beklediği diğer yapmamız gereken hizmetler neler olacak? Hangi kaynaktan yapılacaklar? “

Ekonomik tablonun ortada olduğunu ve tarife artışının hayati bir zorunluluk haline geldiğini kaydeden Başkan Sawyer, “Resmi devlet kurumları arttıkça İzmir büyükşehir belediyesi devlet oluyor. Biz kamu sektörüyüz, mecburuz. kamu kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak.Bugün toplu taşıma hizmeti veren TCDD’nin yılbaşından bu yana bilet fiyatlarını %155-156 oranında artırdığını görüyoruz. TCDD hizmetlerinde kamu yararı neden dikkate alınmıyor TCDD trenleri yeni zamlandı 110 kilometrelik Ödemiş-Basmane hattında bilet fiyatı açıklandı 35 TL. Aynı uzunluktaki İZBAN’da bilet ücreti 21 TL. Bu tutarsızlıkları İzmirliler değerlendirsin.”

‘Siyasi farklılıklar düşmana dönüşmemeli’

UKOME’deki kurumsal temsilciler için hiçbir suç kabul edemeyeceğini vurgulayan Başkan Tong Sawyer, “Onların kendilerini temsil eden liderleri, şefleri ve genel müdürleri var. Gerçekten siyasi iradeyi temsil ediyorlar. Ama ben onlardan rica ediyorum. Lütfen bunu iletin. üstlerine: görüşlerimiz olabilir farklı siyasi bu çok normal buna saygı duyuyorum ama bu siyasi farklılıkların düşmanlığa dönüşmesi çok üzücü Bu şehirde yaşayan tüm kurumların büyük bir zaafı var.Buna izin verilmemeli.Büyükşehir belediyesi bu ülkedeki fiyat artışlarından, ekonomik verilerden, yaşam pahalılığından ve enflasyondan muaf değil! son olarak devletin ve hizmetin sürdürülebilirliğinin sağlanmasının gerekli olduğudur.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın