medyauzmani.com
Tuzakları boşalttık – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

Tuzakları boşalttık – Anayurt Gazitsi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi’nde düzenlenen Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Modeller Zirvesi’ne katıldı.

Erdoğan’ın açıklamalarının ana başlıkları şöyle:

Her küresel kriz, yaklaşımımızın doğruluğunu teyit etti. Yaptığımız şey Amerika’yı yeniden keşfetmek değil. Görevimiz dünyadaki ve bölgemizdeki gelişmeleri en doğru şekilde analiz ederek kendimize yeni bir rota çizmekti. Pandemi ile başlayan ve savaşla genişleyen küresel ekonomik kriz karşısında dayanıklılığımızla doğru yolda olduğumuzu kanıtladık.

“Kendimize özgü ekonomik modelimizi oluşturduk”

Açıkçası şunu kabul ediyorum; Ülkemize haksız yere uygulanan siyasi ve ekonomik yaptırımlar bizi bu yola girmeye zorlamıştır. Kendimizi bu tuzaklardan kurtarmak için ekonomi politikamızı ayırdık. Kendi özgün ekonomi modelimizi yarattık.

“Ülkemizle ilgili senaryoların son sahnesi ekonomik yıkımla ilgili”

Türkiye yeni bir cumhuriyete geçiş yaparken ekonomi politikalarını şekillendirmede daha çok zorlanıyordu. Ülkemizin senaryolarının son sahnesi ekonomik yıkım üzerine kuruludur.

”Tuzak yakaladık”

Aldığımız önlemler sayesinde ülkemizde oluşturduğumuz tuzakları küresel finansal araçlarla bertaraf etmeyi başardık. Tabii bu süreçte aldığımız yaralar da var. Döviz kuru işlemlerinden kaynaklanan sorunları alternatif yöntemlerle çözdük. İstihdamımızı tarihimizin en yüksek seviyesine çıkarırken, enflasyondan kaynaklanan refah kayıplarını da telafi etmek için her türlü tedbiri alıyoruz.

“Enflasyonu düşürebilecek bir ülkeyiz”

Göreceli olarak yüksek enflasyon oranı bazıları için sürpriz olabilir. Ancak enflasyonu onları daha da şaşırtacak oranda düşürme potansiyeline sahip bir ülkeyiz. Geçmişte yaşadık ve sonra düşürdük.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın