medyauzmani.com
Tüketici için yeni bir dönem başlıyor – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

Tüketici için yeni bir dönem başlıyor – Anayurt Gazetesi

1 Ekim’de yürürlüğe giren yeni tüketici yönetmeliği ile kredi sözleşmelerinden uzaktan satışa, satış sonrası hizmetlerden tüketici tahkimlerine kadar birçok alanda yeni bir dönem başlayacak.

Ticaret Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, 1 Nisan 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Kat Mülkiyeti Kanununda değişiklik öngören yeni düzenleme ile daha fazla koruma amaçlanıyor. tüketiciler.

Bu kapsamda zamanla ilgili düzenlemeler kanunun yayımlanmasıyla yürürlüğe girmiştir. Yasanın hükümlerinin çoğu 1 Ekim’den itibaren yürürlüğe girecek.

Nisan ayından sonra bununla ilgili bazı küçük düzenlemeler de yapılmıştır.

Kanunla getirilen yeni düzenlemeler şunlardır:

Tüketicinin taksitli satış sözleşmelerinde temerrüde düşmesi durumunda tüketici lehine düzenleme yapılır. Tüketicinin temerrüde düşmesi durumunda borcun tamamını talep etmek için sözleşme bedeli dikkate alınarak, ödeme güçlüğü çeken tüketicinin daha sonra borcun tamamını ödemesi sağlanmıştır.

Tüketici kredisi sözleşmelerinde cayma hakkını kullanarak 14 gün içinde ödeyebilecekleri kredi borçlarının, bu cayma hakkını kullanmamalarından dolayı ödedikleri ücret ve komisyonlar ile faiz bedellerini tüketicilerin üstlenmesi engellenecektir. Sadece kredi süresi için faiz ödeyin.

Kredi kartı veya kredili mevduat gibi sınırsız vadeli sözleşmelerde faiz indirimi uygulanması için 30 gün önceden bildirim zorunluluğu kaldırıldı. Sözleşmeye bağlı faiz oranında indirim yapılması durumunda, bu değişiklik tüketiciye bildirildiği dönemin son ödeme tarihinden itibaren uygulanabilir.

Tüketici ve konut kredilerinde ilgisiz sigorta ve ek finansal ürün ve hizmetler yasaktır. Bankaların, tüketiciye sigortasız kredi seçeneği de sunmaları koşuluyla tüketici kredisine bağlı sigorta sunmalarına izin verildi. Tüketicinin bu iki teklifi gönüllü olarak değerlendirebilmesi ve sigortalı veya sigortasız teklifi tercih edebilmesi sağlanmıştır.

Tüketicilere ön ödemeli satılan konutlarda azami teslim süresi 48 aya çıkarken, sözleşmede belirtilen teslim tarihine uyulması da zorunlu hale getirildi.

Aracı hizmet sağlayıcılar, tüketicilerin e-ticaret alışverişinde taraf oldukları sözleşmelere ilişkin bildirim ve taleplerini uzaktan gönderebilecekleri ve takip edebilecekleri kesintisiz bir sistem oluşturacak. Mesafeli sözleşmelerde bedelin tahsilatına aracılık edenlerin de aracılık etmesi halinde, bedel kendilerinde kaldığı müddetçe, teslimat veya ifa ile cayma hakkının kullanılmasından satıcı veya sağlayıcı müteselsilen sorumludur.

Tüketicilerin sıklıkla değiştirdiği ve ithalatta önemli bir yere sahip olan cep telefonu gibi ürünler, Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanan yenileme merkezleri aracılığıyla donanım, yazılım veya fiziksel özellikleri geliştirilerek en az bir yıl garantili olarak tüketicilere yeniden satılacak.

Yetkili servis istasyonları dışında tüketicilere hizmet veren özel servis istasyonlarının yetkili servis istasyonu algısı oluşturacak şekilde hizmet vermemesi için her türlü tanıtım ve etkinlikte “özel servis” teriminin kullanılması zorunlu hale gelmiştir. makbuzlar, afişler ve broşürler gibi.

Tüketiciler, garanti sonrası yedek parça bulunmaması, servis istasyonunun olmaması gibi nedenlerle satış sonrası hizmetin verilmemesi için bakanlık tarafından belirlenen hizmet süresi içinde üretici ve ithalatçılardan tazminat talep edebilecektir. dönem. tarihi geçti.

Tüketici hakem heyetlerine başvuru limiti 150.430 liradan 30.000 liraya çıkarıldı. Ayrıca, tüketicinin ikametgâhı veya tüketicinin işleminin gerçekleştiği yerde karar verecek bir tüketici hakem heyetinin bulunmaması halinde, söz konusu tüketiciler o yerdeki bölge illerine başvuru yapmadan başvuruda bulunabileceklerdir. herhangi bir hak kaybı. İtiraz halinde, tüketicinin yerleşim yeri mahkemesi ile karar kurulunun bulunduğu mahkeme yetkili olacaktır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın