medyauzmani.com
TMMOB kamuda daha fazla iş istedi – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

TMMOB kamuda daha fazla iş istedi – Anayurt Gazetesi

Türk Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Ankara Bölge Koordinasyon Kurulu (İKK), 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’nde, mühendisler için asgari ücret tarifesini yeniden etkinleştirmek, mühendis istihdamını artırmak, kamu sektöründe mimarlar ve şehir plancıları öğrencileri, Mimarlar ve şehir plancıları için ek göstergeleri benzer meslek disiplinleri düzeyine yükselterek kamuda çalışan mühendislerin istihdamını artırmak.

TMMOB Eğitim ve Kültür Merkezi’ndeki basın açıklamasını TMMOB Ankara İKK adına Ali Göktaş yaptı. Göktaş, Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’nün 19 Eylül 1979’da iş kesintisi anısına kutlandığını belirterek, “Tam 43 yıl önce, hak kayıplarına ve maaş adaletsizliğine karşı protesto amacıyla. Meslektaşlarımız TMMOB’un daveti üzerine tedbir alındı.Fabrikalardan şantiyelere, kamu kurumlarından limanlara birçok işyerinde üretim durdu.Bizim için 19 Eylül arıza süresi mühendislerin, mimarların ve şehrin Ülkesi için düşünen, planlayan ve üreten planlamacılar, güçlü yönlerinin farkına varırlar.

Göktaş, kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının siyasi baskı ve sürgün tehdidi altında düşük ücretler, istihdam sorunları, özlük hakları ihlalleri, düşük ek göstergeler gibi birçok sorunla karşı karşıya olduğunu kaydetti. Özel sektörde ise yatırımların ve iptal edilen projelerin de durması gibi sorunlardan etkilendiği belirtildi.

TMMOB’un toplumsal fayda için mücadele ettiğini vurgulayan Göktaş, “Biz anayasal görevlerimizi yerine getirirken, mesleki sorumluluklarımızı yerine getirirken, demokratik haklarımızı kullanırken hükümetin hedefiyiz. Arkadaşlarımız koruduğumuz için cezaevinde tutuluyor. Taksim Meydanı ve Gezi Parkı Kiralama projelerine karşı mücadele ettiğimiz için yöneticilerimize davalar açılıyor” dedi.

Göktaş’ın ardından TMMOB Başkanı Emin Koramaz konuştu. Koramaz dedi ki:

Ülkemiz ekonomiden demokrasiye her alanda ciddi krizlerle karşı karşıya. İşsizlik, artan hayat pahalılığı ve ücretlerin giderek düşmesi, tüm toplumsal tabakaları olduğu gibi mühendisleri ve mimarları da doğrudan etkiliyor. Bu ülkede yaşayan tüm toplumsal tabakalar gibi biz de yatırım eksikliğinden, üretim eksikliğinden ve dışa bağımlılık politikalarından doğrudan etkileniyoruz. Kamuda çalışan üyelerimizin ücretleri her geçen gün artmaktadır. Aldıkları eğitime ve üstlendikleri sorumluluklara göre ücret ödenmez. Kamuda çalışan üyelerimizin ek göstergelerimizin ve hizmet tazminatımızın eşdeğer meslek disiplinleri düzeyine çıkarılması için mücadele ediyoruz” dedi.

Koramaz, kamu sektöründe mühendis, mimar ve şehir plancı istihdamının artırılmasını, mesleki denetimlerin önündeki engellerin kaldırılmasını ve SGK’nın tek taraflı olarak kaldırdığı asgari ücret protokolünü yeniden yasalaştırarak mühendislere asgari ücret sağlamayı hedefliyor. Mimarlar ve şehir plancıları, üstlendikleri ve ücret belirlemeleri talep edilen uygun bir asgari sorumluluğa sahiptir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın