medyauzmani.com
TikTok’tan gelen dezenformasyona karşı #Teyitçiyim kampanyası – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

TikTok’tan gelen dezenformasyona karşı #Teyitçiyim kampanyası – Anayurt Gazetesi

İşbirliği sayesinde TikTok içerik üreticilerine #Teyitçiyim hashtag’i altında yanlış bilgileri çürütme ve bilgilerin doğruluğunu teyit etme yeteneği kazandırılması amaçlandı.

Kampanya ile ilgili içerikler en az 20 milyon izlenmeye ulaştı.

Kampanyanın bir diğer amacı ise platformda #Teyitçiyim hashtag’i ile kullanıcıları doğru bilgileri paylaşmaya teşvik eden içerikler yayınlayarak doğru bilgiye erişimi kolaylaştırmaktı. Teyit.org ve içerik üreticilerinin desteğiyle, kesinlikle farkındalık yaratmayı hedefleyen kampanya, kullanıcıların bilgileri nasıl doğrulayabilecekleri konusunda talimatlar içeriyordu.

Teyit edilmesi gereken bilgiler arasında çarpık veriler, mesajlar ve ses kayıtları, ses kayıtları, sızdırıldığı iddia edilen gizli yazışmalar ve kriz sırasında kaza mahallinden çekildiği iddia edilen fotoğraflar yer alıyor. Bu kapsamda topluluk içinde paylaşılan içeriklerde kaynak teyidinin öneminin vurgulanması ve yanlış bilgilerin yayılmasının önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

#Teyitçiyim kampanyası, kullanıcıların platformda karşılaştıkları içeriklerle ilgili kendilerine sormaları gereken sorulara da dikkat çekti.

Yanlış bilginin ortaya çıkmasının ardından, insanların #Teyitçiyim hashtag’i altındaki içeriği yalanlaması bekleniyordu.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın