medyauzmani.com
TBMM Başkanı Şentop Macaristan’ı ziyaret etti – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

TBMM Başkanı Şentop Macaristan’ı ziyaret etti – Anayurt Gazetesi

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, Ulusal Meclis Başkanı Laszlo Kofer ve Başbakan Viktor Orban ile görüştüklerini kaydeden Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop, bu görüşmelerde ikili ilişkileri ve bölgesel durumu ele aldıklarını söyledi.

Meclis Başkanı Şentop, politikanın rasyonelliğe, makullüğe ve halkının çıkarlarına bakarak yapıldığını ve Türkiye’nin birçok konuda Macaristan ile hemfikir olduğunu belirterek, “Enerji krizi ve bu dönemde ortaya çıkan gıda krizi bağlamında neler yaşandı? Savaş (Rusya ve Ukrayna) biraz Avrupalı.” Bu da diğer ülkelerdeki politikacıların yönetim ve siyasetle ilgili bu iki önemli ilkeyi görmezden geldiklerini gösteriyor. Siyasette ve yönetimde gerçekçi yaklaşımlar önemli. Macar politikacıların burada pragmatik yaklaşımlar sunduğunu görüyorum. Neler öne sürdüklerini görüyorum.” dedi.

Tahıl koridoru, esir değişimi gibi somut sonuçların bir Türk girişimiyle elde edildiğini ve bunun Macar siyasetçiler tarafından takdir edildiğini vurgulayan Şentop, “Türkiye’nin savaşan iki ülke olan Rusya ve Ukrayna arasında ateşkesi sağlama çabalarıdır. sonra da kalıcı barışı tesis etmek, Cumhurbaşkanımız tarafından karşılanmalı, burada kendi liderlikleri altında yaptıkları çalışmaları takdirle karşılıyorlar” dedi. dedi.

Ontop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Orban arasındaki yakın dostluğun iki hükümet ve iki ülke arasındaki ilişkilere yansıyan çok olumlu yönleri olduğunu söyledi. Aslında biz Macaristan’ı kardeş ve akraba bir toplum olarak görüyoruz, onlar da bizi öyle görüyorlar” dedi.

Macaristan’ın Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediğini ve aynı zamanda AB ile Türkiye arasında olumlu bir gündem oluşturmak için çaba sarf ettiğini kaydeden Şentop, “Macar milletvekillerinin bu yönde çabaları var. Bu sadece iyi ikili ilişkilerle ilgili değil. Türkiye gibi bir ülke. Avrupa Birliği’ndeki nüfus, yüksek ekonomik güç ve toplam büyüklük açısından, özellikle Birleşik Krallık’ın ayrılmasıyla ortaya çıkan sorunlar başta olmak üzere Avrupa Birliği’nde yeni bir denge oluşturabilir. dengesizliği ayarlayın.”

Almanya Federal Meclisi Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubiki’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki sözlerine cevaben Şentop, “Tabii ki büyük bir karışıklık, çok net söylemeliyim. mecliste başkan yardımcısı olmuş yaşı itibariyle tecrübeli bir siyasetçidir böyle bir insanın dost ve müttefik bir devlet başkanından bahsetmesi cehalettir, terbiyesizliktir, terbiyesizliktir. Alman parlamenterlerden, özellikle Meclis Başkanı’ndan bu konuda. dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın