medyauzmani.com
Soylu, Ardahan – Anayurt Gazitsi’de depremden etkilenen köyleri inceledi – Dost Haber

Soylu, Ardahan – Anayurt Gazitsi’de depremden etkilenen köyleri inceledi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ardahan depremiyle ilgili olarak, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan 3 bin lira, Afet ve Acil Durum Yönetimi’nden 5 bin lira olmak üzere toplam 8 bin lira ile ağır yaralılara ve diğer mağdurlara yardımda bulunduk. “dedi.

Bakan Soylu, Jandarma Başkomutanı Arif Çetin ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş eşliğinde, Göl İlçesi Balchisema köyünde kurulan “Afet Koordinasyon Merkezi”nde, Vali Ardahan Hüseyin Öner, Afet ve Acil Durum Başkanı Yönetim Yunus Sezer ve Vakıf yöneticileri, 27 Eylül’de yaptığı beşinci toplantıda, büyüklüğü olan deprem hakkında bilgi aldı.

Soylu burada yaptığı açıklamada, deprem sonrası tüm ekiplerin seferber edildiğini ve vatandaşların çadırdan canlı malzemeye kadar tüm ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi.

Soylu, depremde herhangi bir can kaybı veya bir evde yıkım olmadığına dikkat çekerek, “70’i meskun olmak üzere yaklaşık 102 ev ağır hasar gördü. 44’ü kullanımda olan 87 ahır var. Bu da 44 depoda ağır hasar ve İşyeri hasarı. dedi.

Ekiplerin depremden bu yana gece gündüz bölgede vatandaşlara hizmet verdiğini anlatan Soylu, “Bu tür afetlerde vatandaşlarımızın yanında olmayı vatandaşlarımıza borç olarak görüyoruz. Çünkü siz bu vatan için fedakarlık yapmak istediğinizde onlar fedakarlık yapıyorlar. ‘Orduya gel’ diyorsun, gidiyorsun, Vergi ‘bana ver’ diyor. dedi.

– 8 bin 740 öğün yemek servisi yapıldı

Aile, Sosyal Hizmetler, Afet Yönetimi ve Acil Durum Bakanlığı’ndan daha hasar anlaşılmadan kaynakların aktarıldığını belirten Soylu, şimdiye kadar bölgeye 412 çadırın geldiğini, bunların 355’inin dikildiğini, 56’sının battaniye ve 84’ünün de battaniye olduğunu anlattı. hayvan çadırları gelmiştir.

O günden bu yana Kızılay’ın 600 gıda kolisi dağıttığını ve 8.740 öğün yemek servisi yapıldığını anlatan Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasaboğlu ile görüştükten sonra gençler için spor salonu yapılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Vatandaşlarımız bir felaketle karşılaşırsa ülkede ‘hayır’ diye bir şey yoktur. Kendilerine talimat olduğunu anlatan Soylu, şöyle devam etti:

“Bu kadar basit. Elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız. 5 büyüklüğündeki depremde 102 ev hasar gördü, evleri ağır hasar gördü. Bunlardan sadece 77’si meskendi. 6 köyü etkiledi. 412 çadır kuruldu. şu ana kadar 85 hayvan çadırı geldi onlara da soba verilecek Ağır hasarlı binalar yerine tüm köylerde yapılabilecek en güzel evleri hızla yapıp teslim edeceğiz.”

– “Deprem konutu da yapıyoruz”

Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selamlarını ve ‘bir an önce sağlığına kavuşmasını’ Ardahan halkına ileterek, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımızın bir özdeyişi var. Biz maliyete bakmıyoruz. Biz de deprem konutu yapıyoruz. Özellikle köy evlerimiz şehir konutlarından çok daha üstün. Herkesin gördüğünde ‘çok güzeldi’ diyebileceği bir yer inşa ediyoruz. .Her şey milletimize yakışır.Köylerde bizden sonraki nesiller çok daha fazla olsun.İyi,yaşanabilir,kaliteli evler yapsın.Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu vizyon ve anlayış budur.Allah ondan razı olsun. “

Bakan Soylu, konuşmasının ardından İsniela köyünde incelemelerde bulundu.

Vatandaşlara seslenen Soylu, ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını belirterek, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan 3 bin lira, Afet’ten 5 bin lira ile ağır yaralılara ve diğerlerine yardımda bulunduk. ve Acil Durum Yönetimi ilk etapta. Bununla ilgileneceğiz.” . dedi.

Daha sonra Balçima, Şulu, Küçükkaltunbulak ve Koyunlu köylerinde incelemelerde bulunan Bakan Soylu, vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın