medyauzmani.com
Samsun Gaziler Müzesi ve Müzesi – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

Samsun Gaziler Müzesi ve Müzesi – Anayurt Gazetesi

Müzeler geçmişimizi belgeleyen anılarımızın evleridir diyebiliriz.

toplumların tarihi, bilimi, sanatı, kültürü ve sosyal hayatı üzerine; Farkındalık yaratacak belgeler, eski eserler, eski eserler, yazıtlar, bilgiler, fotoğraflar, araç gereçler ve benzeri görseller toplandığı yerdir.

İlk zamanlarda müzeler, insanlığın merakıyla eski eserleri toplayıp sergilemeyi amaçlamış; Günümüzde sosyal, pedagojik ve psikolojik içerikleri ile “müzeoloji” adı altında üniversitelerde ayrı bir eğitim alanı ve bağımsız bir bilim dalı haline gelmiştir.

Fransa’da sanat ve tarihi sanat fuarları başlıyor. Müze oluşturma fikri 1746 yılında Fransız yazar La Fon de Saint Yenne ile başlasa da müze 1785 yılında açılmıştır.

Türk müzeciliğinin tarihi bir asırdan fazla geriye gidiyor. Ülkemizde ilk müze 1846 yılında Tofani Amir Moshiri Fathi Ahmed Paşa tarafından İstanbul’da askeri depo olarak kullanılan Aya İrini Kilisesi’nde kurulmuştur. 1869’da Hümayun Müzesi (İmparatorluk Müzesi) adını aldı, Padişah Mektebi’ne müdür olarak atandı ve öğretmenlerden Sn. Edward Gould getirildi. 1869’da çıkarılan Eski Eserler Kanunu (Âsâr-ı Atika Nizamnamesi), imparatorluğun doğrudan eski eserlerle ilgili ilk kanunu olup, Osmanlı topraklarında eski eser aramak isteyenler için Maarif Vekaleti’nden izin alınmasını şart koşuyor ve eski eserlere izin verilmemesini şart koşuyordu. yurtdışına taşındı ama ülkede satılabilir. 1872 yılında Dr. Philip Anton Diether atandı. Aya İrini Kilisesi’nde bulunan eserler Çinili Köşk’e nakledilmiştir. 1874’te ikinci “Sur Attica” yönetmeliği yürürlüğe girdi. 1881 yılında Osman Hamdi Bey’in müze müdürü olmasıyla Türk müzeciliğinde yeni bir dönem başlamıştır.

5 Eylül 1939’da II. Dünya Savaşı nedeniyle kapatıldığını biliyoruz. Ne yazık ki yüzyılımızda sanat eserleri ve tarihi eserler hala dizginsiz tutkular tarafından bombalanıyor ve yok ediliyor.

Şu anda Türkiye’de 451 müze bulunmaktadır. Geçen yıla göre yüzde 3’lük bir artış olduğunu gururla belirtiyoruz. İstanbul 54 müze ile başı çekiyor. Sanat metropolü kimliğine sahip kentlerimizde müze patlaması yaşanıyor. Avrupa modelinin “Kent Müzeleri” Eskişehir, Ankara, İzmir ve Hatay’da kuruluyor.

Samsun Atatürk Kültür Merkezi’nde 19 Mayıs kutlamaları kapsamında Öncü Kadınlar sergisini açtığımızda Samsun Gaziler Müzesi’ni ziyaret ettim.

Gazilerimizin anısına açılan Samsun Gaziler Müzesi tarihi bir kimliğe sahiptir. Samsun, Marki, Kale Mahalli, Mejidiya Sokak’ta bulunan Müze; Dış taş duvarları ve El-Bağdadi’nin iç bölmeleri olan iki katlı bir yapıdır.

Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ilk geldiğinde Mentika Sarayı olarak bilinen bu binada 6 gün kaldı. Samsun’a ikinci ziyaretlerinde (20-24 Eylül 1924), Samsunlular kendisine söz konusu binayı hediye ettiler. Atatürk’ün üçüncü (16-18 Eylül 1928) ve dördüncü (22 Kasım-26 Kasım 1930) ziyareti artık Menteca Sarayı’ndaki evidir. O sırada Canik Livası’nın özel muhasebe müdürü olan Osman (Atlı) Bey, Mustafa Kemal Paşa’nın Mentika Palace Oteli’ne yerleşmesi için yapılan hazırlıkları şöyle anlatır: “Ben o zaman Samsun’un özel muhasebe müdürüydüm. Bir akşam, Vali Etham Bey beni evine çağırdı İstanbul Paşası başkanlığında müfettişlik yaptım.On sekizde burada olurlar.Ona ve maiyetine birkaç gün kalacağı bir yer hazırlayalım. İçişleri Bakanlığı İstanbul’dan bize haber verdi.Zaman da belli… Kimseden fedakarlık yapmak istemediğimiz için uzlaşmalıyız bu aramızda. Dün gece çok düşündüm.Hemen evimin bitişiğindeki boş Mintika Palace Oteli geldi aklıma.Ertesi sabah bina sahibiyle anlaşıp oteli açtım.Askeri hastaneden yatak,yatak getirdim. Evden ve komşulardan yorganlar Daireden masa, sandalye ve yazı takımları gibi mobilyalar getirdik ve odaları, oturma odasını ve mutfağı döşedik.”

Kültür Bakanlığı binayı restore ederek 8 Kasım 1998’de Gazi Müzesi olarak hizmete açmıştır. 19 Eylül Gaziler Günü’nü ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinden dolayı “Gazi” unvanını almasının yıldönümünü kutluyor. Kurtuluş Savaşında.

Fadela Atabek, Gazi Müzesi’nin ilk müdürü. “Bu mukaddes vatan seni ne zaman kaybetti / Hiçbir güç senin yerini dolduramaz / Damarımızda kan, gönlümüzde iman / Daima sana iman.” Sivas Kongresi hazırlıklarının yapıldığı bu küçücük mekanda saklı olan muazzam ve harika bağımsızlık duygusunun iliklerime kadar kök saldığını söylemeliyim. Samsun’a yolunuz düştüğünde gezilecek yerler listenizde olmalı.

Vatanı için canını feda eden tüm askerlerimize saygı ve rahmetle…

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın