medyauzmani.com
Putin, Ukrayna’nın 4 bölgesinin ilhakına ilişkin yasayı resmen imzaladı – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

Putin, Ukrayna’nın 4 bölgesinin ilhakına ilişkin yasayı resmen imzaladı – Anayurt Gazitsi

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Putin’in Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporizhia bölgelerinin Rusya’ya bağlanmasına ilişkin yasaları imzaladığı belirtildi.

İlgili yasalara göre, bu bölgelerde yaşayanlar Rus vatandaşı olarak kabul edilecek.

Ayrıca Putin, imzaladığı kararnamelerle geçici bir cumhurbaşkanı ve bölgelerin valisini atadı. Buna göre, sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin geçici başkanı Denis Pushlin, Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin sözde geçici başkanı Leonid Pasnik, Kherson bölgesinin geçici valisi Vladimir Saldo ve geçici vali Evgeny Palitsky. Zaporozhye bölgesinden.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 30 Eylül’de Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporozhye bölgelerinin Rusya’ya ilhakına ilişkin belgeleri imzaladı.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, 3 Ekim’de Rusya’nın 4 bölgenin ilhakına ilişkin yasaları kabul etti. Federasyon Konseyi, Temsilciler Meclisi de dün yasaları onayladı.

Anayasa değişikliği yapılacak

Ancak, Rus parlamentosunun her iki meclisi de ilhak anlaşmalarını onayladıktan sonra, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzalamasıyla ilhak yasal hale geldi. Ayrıca Rusya Anayasasında ülkenin bölge sayısı ile ilgili gerekli değişiklikler yapılacaktır.

Geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın dört ayrılıkçı bölgesi Donetsk, Kherson, Luhansk ve Zaporizhia liderleriyle 23-27 Eylül’de yapılan referandumların ardından Rusya’ya katılmak için anlaşmalar imzaladı.

Türkiye dahil birçok ülke onayladı

Öte yandan uluslararası toplum referandumları kınarken, başta ABD olmak üzere birçok Batılı ülke Rusya’nın ilhakını yasa dışı olarak değerlendirdi. Türkiye, Moskova’nın hareketini “uluslararası hukukun köklü ilkelerinin ciddi bir ihlali” olarak nitelendirdi ve “Rusya’nın Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zavorygia bölgelerini ilhak etme kararını reddediyoruz” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın