medyauzmani.com
Polo-Anayurt Gazitsi Göynük Bombay Hububat’ta hasat başladı – Dost Haber

Polo-Anayurt Gazitsi Göynük Bombay Hububat’ta hasat başladı

Bolu Coğrafi İşareti’nde tescilli ürünlerden biri olan Göynük Bombay fasulyesinin hasadı başladı.

Lezzeti, parlaklığı, oval şekli ve iri taneli olması nedeniyle diğer çeşitlerden kolaylıkla ayırt edilebilen Göynük Bombay çekirdekleri genellikle restoranlarda meze ve pijama olarak tüketilmektedir.

Bölgeye Mayıs ayında iki bin dönüm eken çiftçiler, mahsul olgunlaştıkça hasada başladı. Örencik köyündeki çiftçiler topladıkları tahılları evlerinin önüne koyup kurumaya bırakıyor.

Coğrafi İşaretli Göynük Bombay Tahıl daha sonra dağıtılır ve yerel pazarda satışa hazır hale getirilir.

Ve bu yıl kötü hava koşulları nedeniyle üründen yaklaşık 20 ton verim bekleniyor.

Göynük Ziraat Odası Başkanı İdris Armağan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bombay tahılının coğrafi işaretini aldıktan sonra köylülerin daha fazla ekim yapmaya başladığını söyledi.

Bölgede yaklaşık 50 ton ekim yapıldığını kaydeden Armaghan, hasat çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Üreticilerden Haşem Özdemir, yaklaşık 8 dönüm araziye ektikleri fasulyeden bir ton ürün alacaklarını belirterek, “Kabuğu sertleşiyor, güneşe koyuyoruz, pişince de kabuk bağladı” dedi. açıldıysa vantilatörle üfleyerek temizliyoruz.” dedi.

Selim Özdemir (78), fazlasını alıp piyasada sattıklarını belirtti. dedi.

“Bombay fasulyesi çok lezzetli”

Fatma Özdemir ise Mai gibi Bombay fasulyesi ektiklerini belirterek şunları söyledi:

“Artık biçiyoruz. 3-4 yıldır tescilli Bombay fasulyesi yetiştiriyoruz. Köylü olarak geçim kaynağımız bu, sığır da var. Her işin zorluğu var tabi, bu da var. Olacak. Fasulyeler kurutulup kabukları ayıklanarak temizlendikten sonra satılır.Venla tarafından bombay fasulyesi çok lezzetlidir ve restoranlarda meze ve kırmızı biber olarak da kullanılır.”

75 yaşındaki Bhatin Sertikaya, hasata başladıklarını açıklayarak, kendi ihtiyaçlarını alıp pazarda satacaklarını belirtti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın