medyauzmani.com
Polis Kuşatması Eğitim Şen – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

Polis Kuşatması Eğitim Şen – Anayurt Gazetesi

Eğitim ve Bilim İşçileri Sendikası (Eğitim Şen) şube başkanları ve öğretmenler sendikası üyeleri, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) Öğretmenlik Mesleği Yasası’nın kaldırılması, aralarındaki iş hiyerarşisinin kaldırılması talebiyle basın açıklaması yapmak istedi. öğretmenler ve eşit işe eşit ücret. Polis, çeşitli şubelerden Milli Eğitim Bakanlığı önüne gitmek isteyen sendikalıların karargah bahçesinden ayrılmasını engelledi. Sendika üyeleri polisin engellemesine “işçilere değil çetelere barikat”, “AKP yasasını çekin”, “direnen işçilere zafer” ve “biliyorsunuz haklıyız kazanacağız” gibi sloganlarla yanıt verdi. “

Milli Eğitim Bakanlığı’na gitmek isteyen Ankara 1 Nolu Eğitim Çağı Şubesi mensupları, Atatürk Caddesi’nde polis tarafından engellendi. Polis ile sendikalı öğretmenler arasında arbede çıkarken, güvenlik güçleri kalkanlarıyla öğretmenleri kuşattı. Bu sırada polis, basının kalkanlarıyla fotoğraf çekmesini engellemeye çalıştı. Burada kısa süreli bir oturma eylemi düzenleyen öğretmenler, daha sonra polis eşliğinde Selanik Caddesi’ndeki şube binası önünde toplanan diğer sendika üyeleriyle buluştu.

Polisin lonca karargahını terk etmesine izin verilmeyen lonca üyeleri, lonca konsey başkanı eşliğinde gelene kadar bekleyiş başladı. Burada da grupla polis arasında zaman zaman arbede yaşandı. Daha sonra öğretmenler de diğer lonca üyeleri gelene kadar burada kamp kurdular. Eğitim Başkanı Şen Nejla ve şubeden diğerlerinin ilçeye gelmesi üzerine sendika başkanı yönetim kurulu, sendika üyeleri ve öğretmenler adına bir basın açıklaması yaptı.

Meclis, bir yıldır Milli Eğitim Bakanlığı’ndan randevu alamadıklarını, bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmaya karar verdiklerini bildirdi ve meclis, birlik merkezinin kuşatıldığını bildirdi. Daha önce herhangi bir suç duyurusunda bulunmadığını ve 40’a yakın sendika yetkilisinin üye öğretmenler sendika merkezinde saatlerce kaldıklarını ve tutuklandıklarını söyledi. Konsey, “Bu süreçte şiddet kullanıldı. Bu, 4688 sayılı kanunun bize tanıdığı örgütlenme özgürlüğümüze ket vuran bir müdahaledir. Branşlarımızdaki öğretmen arkadaşlarımız da benzer bir kuşatma ile karşı karşıya kaldılar” diyerek, “Türkiye’de konuşacak kimse var mı?” dediler. Bir mezarlığın sessizliğini mi istiyorsun? Diye sordu.

Kurul yaptığı açıklamada, “Öğretmenlik Mesleği Kanunu adı altında bize sunulan 13 maddelik bir taslağa itiraz etmek için Milli Eğitim Bakanlığı’na gitmek istedik. Çünkü buna evet dememiz mümkün değil. Bir milyondan fazla öğretmenimizi birbiriyle yarıştıran, ayrıştıran, hiyerarşiye tabi tutan, öğrenci olarak sınava dayalı eğitimin bir parçası haline getirmeye çalışan, öğretmenlerin emeklerini küçümseyen ve aralarında eşitsizlik yaratan bir yasa. .

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın