medyauzmani.com
“Özgürlüklerin kanunla düzenlenmesinin anayasanın ruhuna aykırı olduğunu düşünüyorum” – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

“Özgürlüklerin kanunla düzenlenmesinin anayasanın ruhuna aykırı olduğunu düşünüyorum” – Anayurt Gazitsi

AKP Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘başörtüsü’ ile ilgili açıklamalarına ilişkin, “Özgürlüklerin kanunla düzenlenmesinin anayasanın ruhuna aykırı olduğunu düşünüyorum. Yoksa tesettürlü kadınlara gerek yok…” değerlendirmesini yaptı. BT.

Zangan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı “tesettür” ile ilgili açıklamalarını doğru bulmadığını belirtti.

Şu anda Türkiye’de toplumsal basamakta tesettürle ilgili bir sorun olmadığını ifade eden Zengin, Türkiye’de sosyal hayatta tesettürlü ve tesettürsüz kadınlar arasında bir çelişki olmadığını söyledi.

Yıllardır tesettür sorunu nedeniyle gösteri yaptığını anlatan Zengan, “Tesettürlü kadınların yanı sıra peçesiz kadınlar da vardı. Bu yasak başladığında ben tesettürsüz bir kadındım. Protestolar. Arkadaşlarıma destek oldum.” İfadeler kullanın.

“Başörtüsü takmayan kadınların kendilerini rahat hissetmediklerinin” söylendiğini ve buna katılmadıklarını ifade eden Zengin, “Bu tamamen yalan. kadınların boyun eğmediği ya da başı çıplak olduğu için ertelenmediği. Hiçbir şey olmadı. Kesinlikle işte olacağım.” Değerlendirdi.

– “İyi niyet eksikliğinin bir işareti”

Zengin, “Türkiye’de olmayan bir konuda sorun varmış gibi çözüm paketini kesinlikle reddediyorum. Bugün yaptıklarınızdan pişman değilsiniz. ‘Biz yaptık. Hayatları mahvettik’ demezsiniz. bu kadar çok kadın için gerçekten üzgünüz.” “Bunu şimdi yapıyorsun çünkü siyasi olarak buna ihtiyacın var. Mesele şu ki, bunu yapıyorsun ve doğru zamanda doğru yerde söylüyorsun.” dedi.

Helal kavramının önemine dikkat çeken Zengen, bunun olabilmesi için gerçek olması gerektiğini söyledi.

Konuyu kanunla düzenlemeyi doğru bulmadığını kaydeden Zengen, “Türkiye’deki yasakların hiçbir hukuki dayanağı yoktu. Bunlar fiili yasaklardı. Memurlarla ilgili sadece ‘başını taşımak’ ibaresi vardı, bu ifadeyi listeden çıkardık.” dedi.

Türkiye’de artık başörtüsü yasağının kalmadığını vurgulayan Zengin, “Özgürlüklerin kanunla düzenlenmesinin anayasanın ruhuna aykırı olduğuna inanıyorum. Türkiye’de ‘kadınlar yalınayak yürüyebilir’ diyen bir kanun olmadığı gibi, hiçbir kanun da yoktur. tesettürlü kadınlara ihtiyaç var.” yorumunu yaptı. Rich, Anayasa’da güvenceyi güçlendirecek düzenlemeler yapılabileceğini, ancak kanunla düzenlenmesine gerek olmadığı için sonunda yapıldığını söyledi.

Özlem Zengin, “Diyelim ki kanunla düzenlediniz ve üç gün sonra hükümet değişti, kanunun aksini yapmasının önündeki engel nedir? Sayın Kılıçdaroğlu, 2008’de anayasa değişikliğini sunduğunda imzanın altına imzasını atmıştır. .Anayasa Mahkemesi’ne.Bugün tam tersini savunuyor ve üç gün sonra tam tersi oldu.“Onu savunmayacağınızın garantisi var mı? Tutarlılık hayattaki en önemli konudur. Biz kadınlar sürekli yaşadık. Neden peçe için savaşıyoruz? Çünkü inancımızda tutarlı ve sadık olmaya çalıştık. Allah’a şükür başardık” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın