medyauzmani.com
Osmanlı İmparatorluğu’nun olağanüstü başarısı – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

Osmanlı İmparatorluğu’nun olağanüstü başarısı – Anayurt Gazitsi

Önümde bir mesaj var. Halep’te 8 Şubat 1916’da yazılmıştır. Halep’teki Amerikan Konsolosu Jackson’ı İstanbul’daki Amerikan büyükelçisi Henry Morgenthau’ya yazmıştır.

“Güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre” 486.000 Ermeni’nin Suriye’ye geldiği bildiriliyor.

Takvim-i Vekayi gazetesinde yayımlanan Sevk ve İskân Kanunu kapsamında 7 ay içinde (Temmuz 1915 ile Ocak 1916 arası) yarım milyon Osmanlı Ermenisi jandarma nezaretinde savaş bölgesinden tahliye edildi. 1 Haziran 1915’te ve hazırlıkların ardından Temmuz ayında uygulanmaya başlanmış, canlı olarak Suriye vilayetine götürülerek dokuz ayrı bölgeye nakledilmiştir. ABD Konsolosu Jackson mektupta dokuz bölgeyi ve her bölgedeki Ermeni sayısını tek tek belirtti.

Gerçekten bir “paradigma başarısı”ydı çünkü;

b- 486.000 Ermeni’nin tehcir yolunda olduğu bölgede Rus ordusuna ve Ermeni isyanlarına yönelik askeri operasyon devam etti.

2- Sarıkamış’ın macerası nedeniyle bölgedeki askerler yetersizdi.

Üçüncüsü – Çanakkale’de (Gelibolu Yarımadası’nda) İngiliz ve Fransız askeri operasyonları devam etti. Buradaki yenilgi, başkent İstanbul’un işgaline yol açabilir.

Üçüncü Ordu Genelkurmay Başkanı Felix Gause, 1925’te Alman dergisi Wissen und Wehr’de yayınlanan “1915 Ermeni Ayaklanması ve Sonuçları” başlıklı makalesinde asker ve adamların yetersizliğini şöyle özetlemiştir:

“Eldeki her şey Çanakkale’ye gönderildi.”

Dördüncüsü, sevkıyatlara eşlik eden jandarmanın eğitim seviyeleri, sayıları, silahları ve mühimmatları böyle bir görev için son derece yetersizdi.

Beşinci olarak, tifo salgını bulaşma bölgelerinde geniş çapta yayıldı.

Otur (final) – Yollarda haydutların (çoğunlukla Kürtler) saldırıları oldu.

Bu şartlar altında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından sayısallaştırılan ve Amerikan arşiv belgesine dönüştürülen 8 Şubat 1916 tarihli mektupta belirtildiği gibi 486.000 Ermeni’nin 7 ay içinde Suriye’ye gelmesi gerçek bir mucizedir.

1915’in ikinci yarısında 400.000 Ermeni Rusya’ya kaçtı

1918 Trabzon Kongresi’nde (15 Mart-15 Nisan), Taşnak partisi heyet başkanı Hatesyan, Osmanlı heyeti başkanı Rauf Bey (Orbay) ile ikili görüşmede geri dönmek için izin istedi. (Bu olayla ilgili bir Osmanlı arşiv belgesi vardır ve Haticean bu şartı kitabında yazmıştır.)

Sergilenen 486 bin ve sonrasında 400.000 Ermeni’den şunlar: İslam’a giren 200.000 kadın ve çocuk (H. Dink Vakfı Yayınları, 2015)

Unuttuğumu sanmıyorum. Çeşitli yabancı kaynaklara göre, Rus işgal bölgesinde bulunanlara İstanbul’da (ve diğer batı illerinde) yaşayan en az 300.000 Ermeni eklenmelidir (Van – Bitlis vd.).

Ekledim ve Mart 1918 itibariyle Ermenilerin (Anadolu ve Trakya Ermenileri) sayısını canlı buldum:

Kalkış: 886 bin; Gerisi: 700 bin. Toplam: bir milyon 586 bin

Öldürüldüğü iddia edilen ve hiçbir belgesi olmayan Ermeniler umurumda değil. Hayatta aranacak çok konu var…

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın