medyauzmani.com
Oscar’ı Reddeden Yerli Amerikalı Öldü – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

Oscar’ı Reddeden Yerli Amerikalı Öldü – Anayurt Gazitsi

1973’te Akademi Ödülleri’nde Marlon Brando’ya verilen “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü “Oscar” olarak bilinen Sacheen Littlefeather, 75 yaşında hayatını kaybetti.

Akademi Ödülleri, 50 yıl sonra kendisinden özür dilediği Kızılderili aktör Littlefeather’ın vefatını kendi deyimiyle Twitter’dan duyurdu.

“Ben gittiğimde, gerçeğiniz için harekete geçtiğinizde, sesimi ve halkımızın sesini canlı tuttuğunuzu unutmayın. Ben yine de Sacheen Littlefeather olacağım.” Veriler dahil edilmiştir.

Akademi Ödülleri’nde konuştuğu için yıllardır eleştirilen 75 yaşındaki oyuncuya meme kanseri teşhisi kondu.

Akademi Ödülleri’nde sahne alan ilk Kızılderili

Littlefeather, 1973’te Akademi Ödülleri’nde sahne alan ilk Kızılderili oldu.

Hollywood yıldızı Brando, Baba filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandığında, Oscar şenliklerini yarıda kesti ve yerine 26 yaşındaki Kızılderili aktivist Sachin Littlefeather’ı gönderdi.

Sahneye çıkan ve 60 saniyelik bir konuşma yapan Küçük Tüy, Brando’nun yerine ödülü geri çevirdi.

Yerli Amerikalıların filmlerde ve televizyonlarda olumsuz bir şekilde resmedildiğini vurgulayan Littlefeather, ABD yönetimini Yerli Amerikalılarla yaptığı anlaşmalara uymadığı için eleştirdi. Littlefeather, konuşmasının ardından yuhalama ve ırkçı bir söylemle karşı karşıya kaldı.

Akademi Ödülleri, 50 yıl sonra Sacheen Littlefeather’dan özür diledi.

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin eski başkanı David Rubin, 50 yıl sonra, “Küçük Tüy, haksız ve haksız tacize maruz kaldım” dedi. Yazılı mesaj gönderdim.

Küçük Tüy, özür mektubuna yanıt olarak, göreceğini düşünmediğini belirterek, “Biz Kızılderililer çok sabırlıyız, aradan 50 yıl geçti” dedi. Bu ifadeyi kullandım.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın