medyauzmani.com
Öğrenciler su arıtma için düşük maliyetli filtre geliştirdi – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

Öğrenciler su arıtma için düşük maliyetli filtre geliştirdi – Anayurt Gazetesi

Kayseri’de iki lise öğrencisi, fen bilgisi öğretmenlerinin desteğiyle piyasada satılanlardan yaklaşık yüzde 50 daha düşük bir maliyetle perlit ve manganez oksit (Mn302) kullanarak su arıtma filtresi üretti.

Özel bir lisede okuyan 8. sınıf öğrencileri Eren Akpınar ve ayrılan Eren Kilo, ekonomik ve hijyenik bir su arıtma filtresi geliştirmeye karar verdi.

Fen bilgisi öğretmeni Ali Klinkfor’un desteğiyle iki sınıf arkadaşı perlit ve manganez oksit kullanarak filtreler geliştirmek için kolları sıvadı. 5 aylık çalışmalar sonucunda öğrenciler piyasada kullanılan karbon filtrelere göre yüzde 50 daha ucuza filtreler geliştirebildiler.

Perlitin doğada toz halinde bulunduğunu belirten Öğretmen Kılınçvur, “Perliti genişletiyoruz. Yani süngerimsi gözenekli bir yapıya sahip. Bu gözenekli yapısı sayesinde suyu da filtreliyor. Basit formunu da ön filtrasyon için kullanıyoruz. Manganez oksit ile daha sağlıklı ve sağlıklı.Antibakteriyel olması için birleştirdik.Son olarak mikrofiltrasyon için toz halinde kullandık” dedi.

Kayseri Doç. Üniversitesi Öğretim Üyesi Kılınçvur, bu aşamalardan geçerek temiz, berrak ve içilebilir suya kavuştuklarını açıklıyor. Dr. Khalil Shahan’ın araştırmalarına önemli katkı sağladığını belirtti.

“Su içmek sorun değil”

Analizlerin Erciyes Üniversitesi laboratuvarlarında yapıldığını ve olumlu sonuçlar alındığını kaydeden Kılınçvur, şöyle devam etti:

“Filtremiz günlük kullanılan karbon filtrelere göre daha kullanışlı ve uzun ömürlü. Yaklaşık yüzde 50 daha düşük maliyeti bize ekonomik bir avantaj sağlıyor. Suda çoğu hastalığa neden olan aureus adlı bir bakteriyi pasifleştirmeyi başardık. Bir anda, filtremizden geçemez.” Hayır. İçme suyuna engel var. Amacımız sadece içme suyu elde etmek değil, aynı zamanda denizleri, nehir yataklarını ve petrolü temizlemek için kullanmaktır. Belki de havadaki karbondioksitin hava filtresi olarak kullanımını artırmak istiyoruz.”

“açık proje”

Proje hakkında bilgi veren Eren Akpınar, “Tozun içinde perliti kullandık, gerdirdik ve manganez oksit ile birleştirdik. Bunun nedeni gözenekli yapısından daha kolay faydalanmaktır. Genişletilmiş form, kaba atık toplayabilir. Biz.. Aradaki bileşik formül mikropları kolayca taşıyabilir. Daha büyük. Ve bunu deneylerimizde fark ettik.” dedi.

Öte yandan, çalışmaların olumlu sonuçlarından memnun olduklarını söyleyen Yaşar Eren Kilo, “Geleceği açık bir proje olduğuna inanıyoruz. O yüzden şimdiden geliştirdik. Bazılarıyla da görüştük. pazarlama alanındaki şirketler ve onların geri bildirimlerini bekliyoruz.” İfadeyi kullanın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın