medyauzmani.com
NFT’ler Müzik Çağının Kapısını Açıyor 3.0 – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

NFT’ler Müzik Çağının Kapısını Açıyor 3.0 – Anayurt Gazetesi


Haber albümü için resme tıklayın

İnternet ve Web 3.0’ın yeni macerası, toplulukları ve hatta topluluk tercihlerini şekillendiriyor. Yeni İnternet macerası, merkezi olmayan bir sistemde gelişmeye devam ederken, bazı sektörler özellikle derinden etkileniyor. Blockchain dünyasındaki dijital grup sahipliğinin müzik endüstrisinde yeni bir dönem açtığını belirten Orderinbox CEO’su Doğu Taşkıran’a göre, bu yeni dönem, sanatçıların mülkiyet haklarının yeniden yapılandırılmasında önemli kazanımlar sağlayan NFT’ler, yeni bir ortaya çıkmasına neden olur. Müzik dünyasına Müzik 3.0 denir.

Müzik 3.0’da telif hakkı ön planda olacak

NFT’ler, her sektörü etkiledikleri için müzik endüstrisini önemli ölçüde değiştirmeye hazır. Özellikle NFT’lerde çalışan yaratıcı ve sanatçı sayısındaki artış, müzik endüstrisinde klasik normların değişimini hızlandırmaktadır. Müzik endüstrisinde, NFT’ler aracılığıyla şarkı ve albümleri tokenleştirmek, ek gelir elde etmek için sınırlı dijital ürünler satmak, yaratıcılara, sanatçılara veya yapımcılara telif hakkı sağlamak veya özel hayran deneyimleri sunmak gibi birçok yeni fırsat var. Bu avantajların göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan Doğu Taşkıran, müzik endüstrisinin, sanatçılar ve hayran kitleleri arasındaki fiziksel ilişkileri birleştirmeye odaklanan birçok girişim ve projeyle metaverse’de topluluk oluşturmanın ön saflarında yer alacağını da vurguladı. Taşkıran, müziğin geleneksel transferi veya telif hakkı devrinden farklı olarak, artık gerçek telif hakkı sahipliği ile dijital blok zinciri sahipliği arasında önemli bir ayrım olacağına değindi. NFT’ler ve dijital gruplarla ilgili sözleşme bilgilerinin tamamlanmasıyla hukuki uyuşmazlıkların farklı boyutlara taşınacağını da belirtti.

Serbest sanatçılar NFT sayesinde daha fazla kazanacak

Klasik müzik endüstrisinde birçok sanatçı, müzik şirketleri çatısı altında çalışmaktadır. Pek çok çevrimiçi müzik platformunun yaygınlaşmasıyla bağımsız sanatçıların daha özgür bir ekonominin keyfini çıkarmaya başladığı görülse de, NFT’ler ve Web3 ile durum değişiyor. Orderinbox CEO’su Doğu Taşkıran, yeni süreçte, bağımsız sanatçılar kısa vadede avantaj kazanmaya başladıkça, dijital koleksiyonların ihracatı için özellikle telif hakkı devri söz konusu olduğunda daha fazla esneklik ve yasal sürtüşme yaşanacağını söyledi. bağımsız sanatçının tüm müziğine sahip olması gerektiğini, ayrıca farklı fayda değerlerinin tanıtılmasını kolaylaştırarak hayran sanatçıların müzik dünyasında daha aktif topluluklara olanak sağlayacağını belirtti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın