medyauzmani.com
Merkez Bankası’nın Eylül ayı fiyat gelişmeleri raporunun yayınlanması – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

Merkez Bankası’nın Eylül ayı fiyat gelişmeleri raporunun yayınlanması – Anayurt Gazetesi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 3,08 ve yıllık enflasyonun yüzde 83,45’e yükseldiğini açıklamasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Fiyat Gelişmeleri Raporu yayınlandı.

Rapora göre, Eylül ayında yıllık enflasyon alkol, tütün ve altın grubunda bir miktar gerilerken, diğer gruplarda yükseldi. Enflasyon artışına en önemli katkı enerji ve hizmet gruplarından geldi.

Bu beklentiler altında Eylül ayında B ve C endekslerinde mevsimsellikten arındırılmış aylık değişimler bir miktar yavaşlarken, yıllık enflasyon yükselmeye devam etmiştir.

Bu gelişmelerle birlikte yıllık tüketici enflasyonuna katkı bir önceki aya göre enerjide 1,55 puan, hizmetlerde 1,08 puan, gıdada 0,51 puan ve temel mallarda 0,21 puan artarken, alkollü tütünde 0,11 puan azaldı. altın grubu.

“Kira havuzunda aylık artış”

Eylül ayında hizmet fiyatları yüzde 3,90 artarken, grup yıllık enflasyonu 3,46 puan artarak yüzde 57,76’ya yükseldi. Bu dönemde, ulaştırma ve kira başta olmak üzere tüm alt gruplarda yıllık enflasyon artış göstermiştir.

Yıllık enflasyon 7,69 puan artarak yüzde 97,98 olurken, ulaştırma alt grubunda fiyatlar yüzde 6,95 arttı. Bu gelişmede otobüslerle yolcu taşımacılığının yanı sıra demiryolu yolcu taşımacılığı unsurları da ön plana çıkmıştır. Öte yandan, şehirler arası yolcular için kara ulaşım ücretleri düşürüldü.

Alt kira grubunda aylık artış yüzde 5,45’e yükselirken, mevsimsellikten arındırılmış veriler önceki aylara göre hızlanmaya işaret ediyor. Diğer hizmet fiyatları ise aylık bazda yüzde 3,64 arttı. Üniversite ücretlerindeki artış sonucunda eğitim hizmetleri ve trafik sigortası ile ilgili sigorta hizmetleri dikkat çeken konular oldu.

Bu dönemde restoran ve oteller alt grubunda fiyatlar önceki aylara göre yüzde 2,43 daha ılımlı yükselirken, alt grupta yıllık enflasyon 0,39 puan artarak yüzde 81,34 olmuştur.

Dayanıklı mallarda yıllık enflasyon düşüyor

Temel mal grubunda yıllık enflasyon Eylül ayında 0,58 puan artarak yüzde 77,49’a yükselmiştir. Bu dönemde dayanıklı tüketim malları yıllık enflasyonu diğer alt gruplarda düşerek yükselmiştir.

Eylül ayında altın hariç dayanıklı tüketim malları fiyatları yüzde 0,98 oranında artarken, bu gelişmede elektrikli ve elektriksiz ev aletleri yüzde 2,46 ile ilk sırada yer aldı. Mobilya fiyatlarındaki yüzde 0,34’lük düşüş olumsuz görünümü gölgeledi. Böylece alt grupta yıllık enflasyon oranı 1,83 puan azalarak yüzde 89,96 olmuştur.

Yeni sezonun etkisiyle giyim ve ayakkabı grubunda yıllık enflasyon oranı Eylül ayında 2,24 puan artarak yüzde 39,62’ye yükseldi. Diğer temel ürünlerde fiyat artışları grup geneline yayılırken, kişisel bakım ürünleri ve ev temizlik ürünleri dikkat çekti. Grubun aylık enflasyon oranı Eylül ayında 3.01 oldu.

“Elektrik ve doğal gazın düzenlenmesiyle enerji enflasyonu çarpıcı bir şekilde yükseliyor”

Akaryakıt ve tüp gaz fiyatları küresel ham petrol fiyatlarına paralel olarak düşmesine rağmen, elektrik, doğalgaz, musluk suyu ve katı yakıt fiyatları gibi yönetilen/yönlendirilen kalemlerdeki gelişmelere bağlı olarak enerji enflasyonu önemli ölçüde yükselmiştir.

Bu gelişmelerle birlikte Eylül ayında enerji fiyatları yüzde 7,39 oranında artmış ve grup yıllık enflasyonu 11,25 puan artarak yüzde 132,98’e ulaşmıştır.

Elektrik ve doğalgaz konut tarifesine getirilen düzenleme sonucunda ilgili kalemlerin fiyatları %20 ve %20,98 oranında artarak enerji grubu fiyatlarındaki artışın lokomotifi olmuştur.

Bu dönemde yüzde 6,96 ana su fiyatları ve yüzde 6,98 katı yakıt fiyatları artışlarıyla dikkat çekti. Öte yandan, küresel ham petrol fiyatlarına paralel olarak akaryakıt ve tüpgaz fiyatları da söz konusu dönemde yüzde 1,34 ve yüzde 1,03 oranında gerilemiştir.

Yıllık gıda enflasyonu Eylül’de alt gruplarda arttı

Eylül ayında gıda ve alkolsüz içecekler fiyatları yüzde 1,97 oranında artarken, grup yıllık enflasyonu 2,80 puan artarak yüzde 93,05’e yükseldi. Yıllık enflasyon işlenmemiş gıdada 2,88 puan artarak yüzde 82,39, işlenmiş gıdada ise 2,52 puan artarak yüzde 102,9 oldu.

Bu dönemde, işlenmemiş gıda grubunda mevsimsellikten arındırılmış veriler, taze meyve ve sebze fiyatlarında artışa işaret etmektedir.

Taze meyve ve sebze dışındaki işlenmemiş gıda ürünlerinde pirinç, yumurta ve kuruyemiş fiyatlarında artışlar öne çıktı. Patates ve kırmızı et fiyatlarında düşüş gözlemlendi.

İşlenmiş gıda fiyatlarının yüzde 2,73 oranında artmasında temel olarak ekmeklik tahıllar, konserve sebze ürünleri ve şekerle ilgili ürünler etkili oldu.

“Elektrik ve gaz üretimi başı çektiği için üretici fiyat artışları hızlandı.”

Jeopolitik gelişmelere paralel olarak yükselen doğalgaz fiyatlarının yurt içi enerji fiyatlarına yansıması sonucunda, elektrik üretimi ve gaz üretimi başta olmak üzere üretici fiyatlarındaki artış Eylül ayında hızlanmıştır.

Bu gelişme sonucunda yurt içi üretici fiyatları Eylül ayında yüzde 4,78 oranında artmış, yıllık enflasyon 7,75 puan artarak yüzde 151,5’e yükselmiştir.

Başlıca sanayi grupları incelendiğinde, başta enerji ve dayanıksız tüketim malları olmak üzere tüm alt gruplarda yıllık enflasyon yükselmiştir.

Aylık fiyat artışları sektör bazında incelendiğinde, su arıtma ve dağıtım, hazır giyim, linyit kömürü, içecek ve inşaat sektörleri ile elektrik ve gaz ile ilgili ürünlerin fiyat artışlarının önemli artışlar gösterdiği görülmektedir. uluslararası doğal gaz fiyatlarının ardından belirgindi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın