medyauzmani.com
Kuzey Kutbu’ndaki deniz buzunun üçte biri yok oldu – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

Kuzey Kutbu’ndaki deniz buzunun üçte biri yok oldu – Anayurt Gazitsi

Kuzey Kutbu’ndaki İkinci Ulusal Bilimsel Araştırma Seferi’nde Türk bilim insanlarının elde ettiği sonuçlar, küresel ısınmanın etkisini gözler önüne serdi. Bilim adamları, deniz buzunun üçte birinin tamamen ortadan kalktığını belirtiyorlar.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) koordinasyonunda Temmuz ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gözetiminde düzenlenen 2. Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferi 22 gün sürdü. Misyon Lideri, Koordinatör ve TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Direktörü – Prof. Dr. Burcu Özsoy yaptığı açıklamada, iklim değişikliğinin kutuplar üzerindeki etkilerini inceleyen bilimsel çalışmaların ilk sonuçlarını değerlendirdi ve deniz buzu bağlamında 2019 yılındaki ilk seferle karşılaştırmalar yaptı.

Ozoe, yaptığı çalışmalarda elde ettiği bulgulara değinerek, Atlantik ve Arktik okyanuslarının birleştiğini belirterek, “Barents Denizi, Atlantik ve Arktik okyanuslarının etkilerinin buluştuğu bir bölge olarak biliniyor. Bazı olumsuz etkilere maruz kalan ekip, sefer sırasındaki ölü dalgalar ve fırtınalar sıcaklığın daha da düşmesine neden oldu. Deniz suyunun sıcaklığı da değişti. 10 dereceden başlayan deniz suyunun sıcaklığı eksi 1.2 dereceye ulaştı.” dedi.

Özsoy, deniz buzu arayışlarında buzun büyük bir kısmının eridiğini keşfettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“İlk seferimizde 81N’de deniz buzu gördük, ancak bu sefer sadece 82N’de deniz buzu gördük. Ve şimdi deniz buzunu yerel sakinlerden gelen verilere dayanarak uydu verileriyle karşılaştırdığımızda, üçte biri tamamen ortadan kayboldu. Özellikle bir önceki seferimizle karşılaştırırsak, “Deniz buzu dinamiktir ve doğal olarak geldiğinizde orada değildir” denilebilir, ancak önceki yolu ve aynı noktaları değerlendirdiğimizde, deniz buzunun bu anlamda daha da gerilediğini gördüm.”

Deniz buzunun önemine vurgu yapan Özsoy, okyanus akıntıları oluşturduklarını ve buzun azalmasıyla mevcut sistemin yavaşladığını vurguladı. dedi.
“Gerçekten”, Kuzey’de (Kuzey Kutbu), bizden 5 bin kilometre uzakta, uzak bir nokta bize nasıl zarar verebilir? “Böyle düşünmemelisin.” Özsoy, gezegenin de tıpkı insan vücudu gibi birbirine bağlı mekanizmalardan oluştuğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Dünyayı bir insan vücudu olarak düşünelim. İnsan vücudunun üçte ikisi suyla kaplıdır ve Dünya’nın üçte ikisi suyla kaplıdır. Yani aslında iki benzer cisimden bahsediyoruz. Tıpkı herhangi bir hasar gibi. organlarınızın veya herhangi bir parmağınızın yarası tüm vücudu etkiler ve bir seferde olumsuz bir süreç tüm vücudu etkiler ve bir seferde olumsuz bir süreç. Bütün dünya nasıldır böyle.”

Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferi’nin lojistikten sorumlu komutan yardımcısı Yüzbaşı Özgün Oktar, mevcut iklim değişikliğinde insanların tüketim alışkanlıklarının büyük payı olduğunu belirterek, “Şu anda dünya aslında olduğundan daha kalabalık. Dolayısıyla insan olarak bu etkiyi azaltmak için öncelikle tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmeli, mümkün olduğunca yenilenebilir ve sürdürülebilir kaynaklarla üretilmiş ürünleri kullanmalıyız” dedi.

(AA)

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın