medyauzmani.com
Körlere renkleri anlatan alfabe – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

Körlere renkleri anlatan alfabe – Anayurt Gazetesi

Sıradan ressam ve sanat eğitimcisi Hülya, Resim Heykel Müzesi’ndeki “1’den 100’e” sergisine “Yeşil” adlı eseriyle katıldı. Körlere renkleri anlatmak için yola çıkan Müdavim, bu alandaki çalışmalarının alfabe sayıldığını ve bu alfabenin hem Türkiye’de hem de Avrupa Birliği’nde fikri hakkı tescil ettiğini söyledi. Bir müdavim, çalışmalarının genişletilmesi gerektiğini ve körlerin eğitiminde kullanılabileceğini ifade etti.

Farkındalık yaratmak amacıyla yaptığı çalışmalarla “1’den 100’e” sergisine katılarak fark yaratan sanatçı, çalışmalarının çıkış hikayesini düzenli olarak Annawirt’e anlattı. Daha önce sadece kendi çalışmalarıyla körler için bir farkındalık sergisi gördüğünü ve sergiden elde edilecek gelirin körlere ayrılacağını belirterek, bu projeyle körlerle diyalog kurduğunu belirterek, “Bu süreçte diyalog, parmaklarımla görme ve algıyı kaybettiğimi fark ettim.Sonra herhangi bir galeri yerine onları ne yapabilirim diye düşünmeye başladım.Üzerinde biraz çalıştım.İşte o zaman körler için en zor şeyin anlamak olduğunu anladım. soyut kavramlar.Çünkü bir şeye dokunduklarında, boyutu nedeniyle fark edebiliyorlar ama kavramları nasıl açıklayacaksın?Sanat için renk kavramı benim için hala soyut bir kavram. Işık varsa renk de vardır. . Onlara rengi nasıl anlatacağımı düşündüm ve bu maceraya başladım.”

“Yeşil” işini anlatan bir müdavim, yeşili dikey yüksek çizgi, kırmızıyı yüksek çapraz çizgi ve sarıyı kesikli yatay çizgi olarak kodladığını belirtti. Bu sembollerle hazırladığı eserlerini daha önce de “Dokunmaya Bakmak” adlı sergide sanatseverlerle buluşturduğunu aktardı:

Kör ve gören herkes birbirine dokunuyordu.Herkes gözlerini kapadı ve bu deneyimi yaşadı.Biz de birbirimizin yerini alarak empati kurabildik.Sonra yaptığım şeyin çok değerli olduğuna dair uyarılar geldi.Ben de istedim. patentini aldı ve firma kabul etti.Alfabe olarak patentler.Hem Türkiye’de hem de Avrupa Birliği’nde fikri mülkiyet haklarını tescil ettirdim.Fakat bu genişletilmesi gereken ve muhtemelen körlerin eğitiminde kullanılması gereken bir olgudur. işlerimde bir plastik.Gerçek hayatta da uygulanabilir.Varlık dünyasında da yapılabilir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın