medyauzmani.com
Konya – Anayurt Gazitsi Ovası’nda sadece bu yıl 16 adet obruk oluştu – Dost Haber

Konya – Anayurt Gazitsi Ovası’nda sadece bu yıl 16 adet obruk oluştu

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Oberuk Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fethullah Arık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanalizasyon oluşumlarının sayısının yıldan yıla değiştiğini söyledi.

Konya Ovası’nda geçen yıla göre kanalizasyon sayısının azaldığını kaydeden Arık, “Bir kısmı Karapınar bölgesinde, bir kısmı kuzeyde Cihanbeli, Sarayono, Kulu ve Yunak bölgelerinde oluştu. Bu yıl 16. delikler oluşturuldu.Afet ve Acil Durum Yönetimi ile yaptığımız çalışma kapsamında daha önce oluşturulmuşlardı.Envantere dahil olmayan çukurları da kayıt altına alıyoruz.Çukur sayısının yaklaşık 2.600 olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Yeraltı suyu seviyesi azaldıkça kanalizasyon artar

Arık, kanalizasyon oluşumunun ana nedenlerinin önlenemediğini belirterek, jeolojik faktörlerin, düşük yeraltı suyu ve kuraklığın da kanalizasyon oluşumunu etkilediğini belirtti.

Çukurların sıklıkla görüldüğü Karabinar’da yeraltı suyu kullanımının yoğun olduğunu vurgulayan Arık, şunları kaydetti:

“Bir iklim felaketi ile karşı karşıyayız. Burada çok su tüketen bitkilerin üretimi devam ediyor. Suya olan talep yüksek. Gerek yağışların azlığı gerekse aşırı su kullanımı yeraltı su seviyesindeki dalgalanmaları artırıyor. yılın sonları ve bu yıl yeraltı sularında en az 10 metrelik bir azalma oluyor ve havzadaki yeraltı suyu seviyesi düşmeye devam ediyor bu da tabi ki obruk oluşumuna yol açıyor.”

“İnsan hayatını ve canlı yaşamını tehdit ediyor”

2000’li yıllardan önce daha yüksek irtifalarda kraterler oluştuğunu kaydeden Arık, “O dönemde yer altı seviyesinin daha yüksek olduğunu kaydeden Arık, “Tarım alanları, yerleşim yerleri, önemli karayolları ve demiryolları ile enerji nakil hatlarının bulunduğu alanlarda kanalizasyonlar oluşuyor. … yer alıyor. Artık yerleşim alanlarında da oluşuyor.” Evleri ve binaları tahrip edebilir. Hatta Karabinar semtinde bir camiye bile zarar verdi. Bu nedenle artık insan ve hayvan yaşamı için bir tehdittir.” İfadelerini kullanın.

‘Sahaya endişeli geliyoruz’

Bölgede çiftçilik yapan Kadir Gümüşsoy, tarım arazilerindeki kanalizasyonun korkutucu olduğunu söyledi.

Gümüşhui, bölgenin yeraltı suyu kaynağı ile tarımsal üretim gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Sahaya endişeyle geliyoruz çünkü ne zaman olacağını bilmiyoruz. Kapalı havzada su kaynağı yok. Yeraltı suyu da azalıyor. Bu yıl kuyudan 8 metre su çekildi. teşviklerle daha az su tüketen bitkiler yetiştirin.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın