medyauzmani.com
Kene sayısındaki artış ‘KKKA vakalarında’ da artışa neden oldu – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

Kene sayısındaki artış ‘KKKA vakalarında’ da artışa neden oldu – Anayurt Gazetesi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Dr. Mehmet Bakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl KKKA sorunuyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Son yıllarda kene sayılarında artış olduğunu ve bunun KKKA riskini artırdığını kaydeden Bakr, “Geçmiş yıllarda en çok vaka görülen bölge Amasya, Tokat, Erzincan, Sivas ve Giresun’u içine alan Kalküt Vadisi oldu. .Güneyde vaka sayısında biraz artış var.” dedi.

2002-2003 sonrası KKKA’daki dalgalanmalara değinen Bakr, şunları söyledi:

“2007-2008 ve 2009 yıllarında KKKA daha yaygındı. Bu yıllarda 1.300’e yakın olan sayı, daha sonra giderek azalarak 1000’in altına düştü. Son 2-3 yılda sayıların tekrar arttığını gördük. 1300-1400 yılları arasında. Bu pek çok neden ile açıklanabilir, salgın süreci nedeniyle insanların büyük şehirlerden bu bölgelere göç etmesi, kene sayısının artması ve mikrop taşıyan kenelerin sayısının artması.. .Elbette virüs taşıyan kenelerin sayısı arttıkça hastalık riski de artıyor” dedi.

Sivas’ta daha önce Zara Wildışlı, Hafiq ilçeleri ve merkez köylerde daha az vaka olduğunu hatırlatan Bakır, son yıllarda vakalarda artış olduğuna değindi.

Bakr, Calket Vadisi’ne bitişik bu alanlarda enfekte kene sayısında artış olduğunu açıklayarak, hem vahşi hem de evcil hayvanların kene taşıdığını ifade etti.

Bakr, KKKA’nın genellikle ilkbahar ve yaz aylarında ortaya çıktığını, Eylül ve Ekim’den sonra vakalarda azalma olduğunu ifade etti.

KKKA’nın çocuklarda ölüm oranının daha düşük olduğunu kaydeden Bakr, hastalığın yetişkinlerde, yaşlılarda ve ek hastalığı olanlarda ağır geliştiğini vurguladı.

“Aşı çalışmaları var”
Devam eden KKKA aşı çalışmalarına değinen Bakr, şöyle devam etti:

“İlk aşama dediğimiz aşamada aşılar var. Ümit ediyoruz ki aşı denemesi salgın süreciyle birlikte KKKA aşısına devredilecek ve aşama çalışmaları tamamlandıktan sonra bu aşı hayata geçirilecek. Bu sürecin de geçeceğini düşünüyorum. hem ülkemizde hem de yurtdışında etap düzeyinde çalışmalar var” dedi.

Tüm kenelerin KKKA virüsü taşımadığını kaydeden Bakr, vücuda yapışık olan kenelerin patlamadan bir an önce çıkarılması gerektiğini sözlerine ekledi.

(AA) ÇÜ Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Bekir, kene, KKKA, Sivas

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın