medyauzmani.com
Kazılarda bulunan bronz haç – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

Kazılarda bulunan bronz haç – Anayurt Gazetesi

Tokat şehir merkezine 69 kilometre uzaklıktaki Solosarai bölgesinde yer alan Sebastapolis antik kentinin kesin tarihi bilinmemekle birlikte bazı kaynaklarda MÖ 1. yüzyılda kurulduğu belirtilmektedir.

MS 98-117 yıllarında Roma İmparatoru Trajan döneminde Pontus Galatius ve Polymoniacus eyaletlerinden ayrılan ve Kapadokya eyaletine dahil olan antik kentin, Karadeniz’in en büyük 5 kentinden biri olduğu bildiriliyor. . yıllar önce, o zamanlar patikalar üzerindeki konumu ve bugün hala kullanımda olan kaplıcaları sayesinde.

Dönemine göre çok az şehre sahip olan ve zenginlik göstergesi olarak darphane gücüne sahip olan Sebastapolis’in büyük savaşlar, yıkımlar, afetler ve şerit değiştirmeler sonucunda eski önemini yitirdiği ve unutulduğu belirtilmektedir. mesai.

Tokat Müze Müdürlüğü tarafından 1986 yılında Sebastapolis antik kentinin ortaya çıkarılması için sondaj kazıları ile başlayan çalışmalar, sonraki yıllarda kurtarma kazıları şeklinde devam etmiştir.

1991 yılında ara verilen antik kentte çalışmalar 2013 yılında yeniden başladı. Antik kentte kazılar Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Dr. Akın Timur’un tavsiyesi ile devam etmektedir.

Bu yılki çalışmalarda bulunan en önemli eser, yaklaşık 15 santimetre uzunluğunda bir bronz haçtır.

ÇAPRAZ BULUNAN dönemin türünü yansıttığı için önemlidir.

asistan. Dr. Akın Temur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 haftalık kazı çalışmalarını bu yıl tamamladıklarını söyledi.

Kazılan alanlarda kazı evinin temizlik, kazı ve alt yapı hazırlama çalışmalarının yapıldığını belirten Timur, “2021 yılında kazılarına başlanan Bizans kilisesinde bu yıl da kazılara devam edildi. Geçen yıl doğu kesiminde kazılar yapıldı. yapının kesiti ortaya çıkarılmış ve Paralel bölgede (ana gövde orta şerit veya arka duvar ile kavşaktan en uzak nokta arasında yer almaktadır) çalışma yapılmıştır.

Çalışmalarda Roma ve Bizans dönemlerine ait çok sayıda başlık, sütun kaideleri ve seramik buluntular bulunduğunu kaydeden Timur, şöyle devam etti:

“Ayrıca sarkaç haçı dediğimiz bronz haçı yapının on birinci ve on ikinci yüzyıllarda kullanıldığının en önemli kanıtı olarak görüyoruz. Geç dönemde çeşitli amaçlarla yeniden kullanılmışlardır.Özellikle kilisenin sonraki döneminde haç mutfak olarak.” Kullanıldığını düşündüğümüz bölgede olması çok önemli, tarihlendirmeye yardımcı oluyor. Yapının birçok yerinde Geç Bizans duvarı kalıntılarının bulunması, yapının sonraki yıllarda farklı bir işlev için kullanıldığını göstermesi açısından oldukça önemlidir.”

Sarkaçlı haçların o dönemde genellikle din adamları tarafından kemer veya tespih uçlarına takıldığına dikkat çeken Timur, “Haç üzerinde dairesel semboller var ve bunlar dökülmüş. O dönemin tasnifini tersine çevirmek açısından önemli ve yapının kullanıldığı dönemi gösterir.” . İfadeler kullanın.

Timur, kilisenin son cemaat yerinde (giriş holü) ve atriyumunda (geniş ön avlu) yıkılması gereken modern yapılar olduğu için bu alanda çalışmanın mümkün olmadığını belirterek, “Kamulaştırma sorunlarının çözülmesi ve gerekli maddi destekle Sebastapolis antik kentine ışık tutulacak.” Daha hızlı. En büyük hedefimiz bu.” (AA)

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın