medyauzmani.com
Kadınlar Yaşanabilir Bir Dünya İçin Akhisar’da Buluşuyor – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

Kadınlar Yaşanabilir Bir Dünya İçin Akhisar’da Buluşuyor – Anayurt Gazitsi

2016 yılında kurulduğu günden bu yana kadınların evlerinden çıkıp üretime katılmalarını sağlamak, ürettikleri ürünlerden gelir elde etmek ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Akhisar Kadın Derneği’nden Hayriye Hacet ile konuştuk. Akhisar Kadın Derneği Başkanı Khairiya Hasit, bugüne kadar 20 kadını ekonomiye kazandırdığını, düzenlediği eğitimlerle 350 kadını etkilediğini, 50 kız öğrenciye burs verdiğini anlattı.

13 kadınla Okhisar Kadın Derneği’ni kurduklarını ve amaçlarının toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı bir dünya yaratmak için bir adım atmak olduğunu söyleyen Hasit, toplumsal cinsiyet eşitliği, liderlik, medya ve dış eğitim gibi eğitim ve kurslar sunduğunu söyledi. . Diller, Pilates. Hesit, kadınların dinlemekten çok üretmeyi sevdikleri kararlılığından hareketle kadınları ekonomiye kazandırmak için önlemler aldıklarını ifade etti.

Kadınların reçel, konserve, unlu mamüller gibi ürünleri birlikte üretmeye başladıklarını ifade eden Hasit, bu ürünleri satmak için derneğin ekonomik projesini kurduklarını ve Akhisar İlçesi Tarım Müdürlüğü’nden üretim belgelerini aldıklarını söyledi. Ve Akhisar’ın merkezinde Şemsiye adında bir butik kafe açmışlar. Hesset, “Gözlükte, çocuklarımıza yedirdiğimiz yiyecekleri evde paketlemeden doldurmaya kadar yapıyoruz” dedi.

Zeytin unu, tereyağı ve sütten yapılan atıştırmalıkların yanı sıra zeytinyağı sabunu, makarna ve tarhana gibi herkesin yaptığı ürünleri de sunduklarını kaydeden Hast, bu atıştırmalıkların besin değerlerini de ölçtüklerini sözlerine ekledi.

Kadınlara yönelik el sanatları kursları da verdiklerini dile getiren Hasit, Akhisar Belediyesi’nin açtığı kadın çalışma caddesinde vayu çanta tekniğini öğrendiklerini ve ürünlerini satmak için iki platformları olduğunu söyledi. Hacet’in faaliyetlerine katılan kadınların evlerini terk edip ürettiğini, ürettikleri ürünün maliyetini analiz ettiğini, satış fiyatını belirlediğini, ürünlerini sattığını ve bu işten para kazandığını söyledi.

Hasit, kullanılmış eşyaları önceden topladıklarını ve bu eşyaların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağladıklarını anlatan Hasit, şunları kaydetti:

“Seçilmeyen, satın alınmayan kumaşları gördük, kıyafetleri gördük ve böyle kalmalarına çok üzüldük. Biz ne yapabiliriz diye düşünürken bir yandan da halı dokumayı düşündük. Anneannelerimizin ve büyük anneannelerimizin yaptıkları tezgahları canlandırmak için tezgah aradık Herkes oldu Tezgahlarını bırakıp tezgahlarını yaktılar Sonunda bulduk Tezgah Vadimi Taiz adında bir teyzeye aitti ama “Gel benim evimde öğren.” dedi. Gidip evinde öğrendik. Sonra salgın müdahale etti. Belediye de destek verdi. Makineyi revize ettik. Yerel bir eğitim programına ihtiyacımız vardı. Geldik. Hamid Teyze öğretecek. Biz gönüllü olarak yetiştirdik. Ben böyle bir projedeyim. Onun çocukları bile öğrenmedi. En azından bundan sonra birileri öğrensin” dedi. İçişleri Bakanlığı’na da konuyla ilgili bir proje yazdık. Projemiz kabul edilirse daha çok tezgâh, daha çok üretim, daha çok onaylı ürünümüz olacak.Şu an elimizde sadece iki asırlık tezgâhlarımız var.Onlarla yapıyoruz.Sadece dokuma şeklinde değil,yenilik katıyoruz. Bunda Üniversitenin Moda Tasarımı Bölümü’nden destek alacağız. Çok yeni bir projedir. Daha yolun başındayız.”

Son dönemde 50 öğrenciye burs verdiklerini dile getiren Hasit, “Daha yaşanabilir bir dünya mümkün. Cinsiyet eşitliğinin mümkün olduğu bir dünya. Gençlerin geleceğe umutla baktığı, kadınların olduğu bir dünya diyoruz. Geleceğe umutla bak.Mümkün Bu şekilde ön plana çıkarıyoruz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın