medyauzmani.com
İşlenip doğaya salınan 800 vahşi hayvan – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

İşlenip doğaya salınan 800 vahşi hayvan – Anayurt Gazetesi

Van Yuzonko Yale Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Hastanesi’nde yaban hayatının devamlılığının sağlanması ve hayvanların korunması için çalışmaların sürdürüldüğü bu yıl 800’e yakın yaban hayvanı tedavi edilerek doğal ortamlarına bırakıldı. yıl.

Van Gölü Havzası’nda bilinçsiz balıkçıların hedefi olan, yeterince beslenememekten bitkin düşen ve yuvalarından düşerek yaralanan vahşi hayvanlar, YYÜ bünyesinde merkeze getiriliyor.

Burada veterinerler tarafından bakım ve tedavileri yapılan toy, porsuk, vaşak, altın kartal, yaban keçisi, kablolu turna ve sakallı kartal gibi hayvanlar, rehabilitasyon sürecinden geçiyor.

Bu yıl, sorumlu bölgenin duyarlı vatandaşlarının yanı sıra Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, polis ve Jandarma Hayvan Durum İzleme Ekipleri (HAYDİ) tarafından getirilen 800’e yakın hayvan, yapılan çalışmaların ardından doğal ortamlarına bırakıldı. merkezde tedavi ve rehabilitasyon işlemleri.

Merkez Müdürü a. Dr. Lukman Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van Gölü havzasında yaralı veya bitkin tüm vahşi hayvanların tedavisi için hizmet verdiklerini söyledi.

Bölgenin sulak alanları ve bozulmamış doğasıyla binlerce vahşi hayvana ev sahipliği yaptığını kaydeden Aslan, “Yılın her mevsiminde çok sayıda farklı tür ve yaştaki hayvan merkezimize getiriliyor. Bahar aylarında ise yavrular getiriliyor. yuvadan ve bu anlamda kreş hizmeti de sunuyoruz.Burada yavru ayılar, yaban keçisi, kartal türleri, şahinler, kamış kurdu, orman kartalları, baykuşlar, kargalar ve leylekler gibi birçok vahşi hayvana hizmet verdik. ” dedi.

Yapılan çalışmalar sonucunda vatandaşların vahşi hayvanlara karşı duyarlılığının arttığını anlatan Aslan, trafik kazaları nedeniyle hayvanların can verdiği noktalara sürücülere uyarı levhaları koyduklarını söyledi.

Aslan, seminer ve konferanslarda bölgedeki vahşi hayvanların varlığına ve korunmasına dikkat çektiklerini açıkladı:

“Bölgedeki tüm vahşi hayvanların sorunlarıyla ilgileniyoruz. Vahşi hayvanlar için şehir hastanesi gibi hizmetler veriyoruz. 2020’de 800, 2021’de 1.200, bu yıl da 800’e yakın hayvanı tedavi ettik. Bu sayının artacağına inanıyoruz. Bu yıl bini aştı. Kısacası merkezimizde 7 “24 saat çalışıyoruz. Hiçbir vahşi hayvanı açıkta veya açıkta bırakmamaya çalışıyoruz. Doğa, tüm canlıların ortak yaşam alanıdır. Tüm canlılar bir arada yaşarsa doğa güzeldir. Yabani hayvanların yaşam alanlarını bozmamak ve ekolojik dengedeki yerlerini anlatmak için çalışıyoruz” dedi.

Sağlıklı bir yaşam için temiz çevre, sağlıklı doğal yaşam ve insan mutluluğu üçgeninin korunması gerektiğini vurgulayan Aslan, “Merkezimizin amaçlarından biri nesli tükenmekte olan hayvanları doğaya geri kazandırmak ve ekolojik dengeyi korumaktır. Bunun için merkezimizin amaçlarından biri de bu. sebep, tehlikede, tehlikede veya daha az, görülen ve normal hayata döndürülen birçok hayvanı tedavi ettik.” İfadeler kullanın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın