medyauzmani.com
İran polisi protestocuları ‘kamu güvenliğini tehdit ediyor’ uyardı – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

İran polisi protestocuları ‘kamu güvenliğini tehdit ediyor’ uyardı – Anayurt Gazitsi

İran polisi, Mahsa Amini’nin ölümünün ardından başlayan protestolarda “kamu düzenini bozan göstericilere karşı kararlılıkla mücadele edecekleri” uyarısında bulundu.

İran polis teşkilatı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Polis, devrim karşıtlarının ve düşman unsurların planlarına tüm gücüyle karşı çıkacak ve ülke genelinde asayiş ve güvenliği bozan herkesle kararlı bir şekilde mücadele edecektir.” İfadeler kullanılır.

Açıklamada İran ordusuna, Devrim Muhafızları’na ve ana örgüte desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Öte yandan sosyal medyada dolaşan görüntülere göre protestolar dün gece başkent Tahran’ın yanı sıra Sinendik, Buşehr, Şiraz ve Yazd gibi şehirlerde de devam etti.

İran’daki Gösteriler

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen uzatma devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komada hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de ölümü ülkede infial yarattı.

Emini’nin 17 Eylül’de memleketi Skies’daki cenazesinin ardından Tahran’da ve ülkenin batısındaki şehirlerde gösteriler patlak verdi.

İran devlet televizyonu, şiddet olaylarına dönüşen gösterilerde aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu 41 kişinin öldüğünü duyurdu.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın