medyauzmani.com
İngiliz hükümeti vergi planında geri adım attı – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

İngiliz hükümeti vergi planında geri adım attı – Anayurt Gazitsi

Ekonomik planlara yönelik ağır eleştirilerin ardından, İngiliz hükümeti yüzde 45’lik en yüksek gelir vergisi oranını kaldırma planından vazgeçti.

İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Quarting yaptığı açıklamada, yüzde 45’lik en yüksek vergi oranının daha yüksek gelirliler için kaldırılmayacağını söyledi.

“Gelir vergisinde yüzde 45’lik vergi indirimini kaldırmanın, ülkenin karşı karşıya olduğu sorunları çözme misyonumuza uygun olmadığına karar verdik. Sonuç olarak yüzde 45’lik vergi indirimine devam etmeyeceğiz. Anladık ve dinledik.” dedi Kwarteng. İfadeler kullanın.

Kwarteng 23 Eylül’de ülkenin zenginlerine fayda sağlamayı amaçlayan toplam 45 milyar sterlinlik vergi indirimleri uygulamaya hazırlandığını duyurdu.

Vergi indirimleri, yılda 150.000 sterlinden fazla kazananlardan alınan yüzde 45’lik gelir vergisinin kaldırılmasını da içeriyordu. Bu durum, ülkenin dış borçlanmasının artacağına ilişkin beklentilerin artmasıyla sterlin’in güç kaybetmesine neden olmuş ve piyasalarda çalkantılara neden olmuştur. Devam eden Rusya-Ukrayna savaşının enerji fiyatlarına etkisi ve resesyon korkuları İngiliz sterlini üzerinde de baskı oluşturdu.

İngiltere Merkez Bankası devreye girmek ve tahvil alım paketini açıklamak zorunda kaldı. 22 Eylül’de banka faiz oranını 50 baz puan artırarak %2,25’e yükseltti. Sonuç olarak, politika faizi son 14 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştır.

Ülkenin enflasyon oranı yüzde 9,9 ile son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Standard & Poor’s, İngiltere’nin kredi notu görünümünü “AA”, Başbakan Liz Truss’un vergi indirim planlarının ülkenin borcunun yükselmeye devam etmesine neden olacağı gerekçesiyle “durağan”dan “negatif”e indirdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) da 27 Eylül’de İngiltere’deki son ekonomik gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve yetkililerle birlikte çalıştıklarını, yüksek enflasyon nedeniyle büyük ve hedefsiz mali paketler önermediklerini söyledi.

Sterlin, en yüksek gelir vergisini yüzde 45 oranında kaldırma planından vazgeçildiği haberlerinin ardından dolar karşısında yüzde 0.8 yükseldi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın