medyauzmani.com
İlk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin oranı arttı – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

İlk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin oranı arttı – Anayurt Gazitsi

Ankara
AA muhabirinin Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere göre, 1-7 Ekim tarihleri ​​arasındaki emzirme haftası nedeniyle bebeklerin sağlığı için yanlış emzirme uygulamalarının önüne geçmek için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. ve çocukları emzirmeyi korumak, teşvik etmek, desteklemek ve emzirme konusunda farkındalık yaratmak amacıyla.

Söz konusu hafta boyunca Türkiye’nin dört bir yanında konunun önemini vurgulamak ve toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli etkinlikler ve eğitimler düzenleniyor.

Doğumun ilk bir saatinde emzirmeye başlanması, ardından 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenme ve 2 yıl veya daha uzun süre emzirmeye devam edilmesi, israf ve obezite de dahil olmak üzere her türlü bebek malnütrisyonuna karşı güçlü bir savunma sağlar.

Emzirme aynı zamanda bebekler için ilk aşı görevi görür ve onları birçok yaygın çocukluk hastalığından korur.

Türkiye’de 1.347 “bebek dostu” hastane var.
Türkiye’de Sağlık Bakanlığı, diğer çocuk sağlığı programlarına paralel olarak 1991 yılından bu yana, çocuğun sağlığını korumak, hastalıkları azaltmak, ve bebekleri ve çocukları önlemek. ölüm vakaları.

Program kapsamında hayata geçirilen uygulama ile ülke genelinde 1.347 adet “Bebek Dostu Hastane” bulunuyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’de doğan bebeklerin yüzde 98’i bir süre anne sütüyle besleniyor.

Ortalama emzirme süresi 17 ay olarak kaydedilirken, ilk altı ayda sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin oranı yüzde 31’den yüzde 41’e yükseldi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın