medyauzmani.com
Ermeni inatçılığı Oltu – Anayurt gazetesi . – Dost Haber

Ermeni inatçılığı Oltu – Anayurt gazetesi .

Haziran 1920. Ermeni silahlı kuvvetleri Olto’ya saldırdı.

24 Haziran 1920, Ankara. TBMM Dışişleri Bakanı Bakır Sami Bey’den İlk Uyarı Mesajı:

Erivan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na;

Ermenistan Hükümeti’nin kuruluşundan bu yana Hükümetimiz, Ermenistan ile dostane ilişkiler sürdürmüş ve bunu kendisine pozisyon olarak seçmeye devam etmiştir. Hükümetimiz, sürekli saldırılarınıza rağmen bunu zaten kanıtladı. Hükümetimiz, işgal ettiğiniz topraklarda Müslüman halklara yönelik sürekli saldırı ve katliam politikanızı, onların egemenliğini tesis etme ve Millet Meclisi’ni kurma politikanızı her zaman candan kınamakla yetinmiştir.

“Doğu Cephesi Komutanı Paşa tarafından silahlı kuvvetlerinizin komutanlığına birkaç gün önce düzenli askeri birliklerinizin Oluto Müslüman ahalisine karşı yürüttüğü muharebe harekâtlarına ilişkin olarak üç gün önce gönderilmiş olan askeri harekatın derhal durdurulmasına ilişkin dostane tebligat. operasyonlar bugüne kadar cevapsız kalmıştır.Tam tersine dünden beri Olto’ya yönelik saldırılar artarak ve yoğunlaşmıştır.Milletimiz tüm gücüyle Ermeni ırkıyla dostane ilişkiler sürdürmek istemektedir ve Ermeni çıkarları Türkiye ile çelişmemektedir. Aksine fikir birliğine varılabilir ve ilişkiler daha da sıkılaşabilir. Adaletli bir şekilde düşünürseniz, yürüttüğünüz sürecin gerçek ulusal çıkarlarınızla örtüşmediğini teyid edeceğinizi umuyorum…

“Saldırıların devamı için tüm sorumluluğu Ermenistan Hükümetine bırakarak, bu kez Türk Ulusal Hükümetinin Dışişleri Komiseri olarak, Ekselansları, askeri birliklerinize acil müdahale için gerekli emirleri vermenizi rica ediyorum. düşmanlıkların sona ermesi.

“Cevabınızı bekliyorum, en derin saygılarımı kabul etmek istiyorum.”

cevapsız. Saldırılar devam ediyor. 20 gün sonra 8 Temmuz’da ikinci uyarı mektubuna kaba bir yanıt. Özet: Olto bir Ermeni toprağıdır. Kuvvetlerimizi geri çekmeyeceğiz.

10 Ağustos 1920, Paris. Sevr Antlaşması’nın imzalanması. ABD Başkanı Wilson, Ermenistan’ın batı sınırlarını belirleyecek. Erzurum vilayetinin (Olto sınırları içinde) Ermenilere verileceği kesin olarak kabul edilmektedir. Buna rağmen Ermeni Olto’nun inatçılığı bekleyemedi. Saldırılar Ağustos ve Eylül aylarında da devam etti.

28 Eylül 1920. TBMM hükümetinin sabrı tükeniyor. Karabekir Paşa’ya operasyon yapması için emir verir. Karabekir Paşa Erivan’a doğru yürüyor. 30 Ekim’de Kars, 18 Kasım’da Gümrü ve ateşkes.

22 Kasım 1920, Washington. Başkan Wilson, Erzurum’u Ermenilere veren haritayı törenle duyurdu ve Karabekir Paşa Gümrü’de olduğu için harita kayboldu.

25 Kasım 1920, Erivan. Yeni Başbakan Vratsian’ın Kemal Paşa’ya telgrafı: “Barış yapalım”

2 Aralık 1920, Gümrü. TBMM Hükümeti ile Ermenistan Cumhuriyeti Arasındaki Barış Antlaşması

Şu sorulara akıl ve mantıkla cevap verilemez: Barış yapacak olsanız Oltu’da ne yapardınız? İki kez yazılı olarak uyarıldıktan sonra neden durmadınız?

Tarihte Ermenilerin mantıksızlığının pek çok örneği vardır. Bugün de Karabağ’da devam etmektedir. Oltu örneği Bakır Sami Bey’in mektuplarıyla belgelenmiştir.

(Not: Bekir Sami Bey’in mektubunun kaynağı: “Hattasyalı 1930.” TEKAR Vakfı Yayınları 1)

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın