medyauzmani.com
EPDK aile hekimlerinin taleplerini görmedi – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

EPDK aile hekimlerinin taleplerini görmedi – Anayurt Gazetesi

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), Aile Sağlığı Merkezlerinin yüksek elektrik faturalarına verdiği yanıtları CİMER üzerinden Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) iletti. AHEF, aile sağlığı merkezi faturalarının ticari tarife üzerinden tahsil edilmesi nedeniyle elektrik faturalarının konut faturalarından yüzde 60 daha yüksek olduğunu bildirdi ve EPDK’nın taleplerini görmediklerini açıkladı. Açıklamada, İki Kutsal Camiler Derneği’nden (AHEF) yapılan açıklamada, sağlık hizmetlerinin temeli olan aile hekimliği sistemini yok sayan yaklaşım nedeniyle tüm sağlık sisteminin çökmesinden endişe duydukları belirtildi.

Aile sağlığı merkezlerinin elektrik faturalarının ticari tarifeden belirlenmesi bu merkezdeki işçileri zor durumda bıraktı. Aile sağlığı merkezlerine yapılan harcama ödemelerinde memur maaşlarındaki artış oranında artış olduğunu ifade eden AHEF, bu merkezlere yapılan harcamaların bir yılda yüzde 100 ile 400 arasında arttığını ve şikayetlerini CİMER üzerinden EPDK’ya bildirdi. AHEF’in EPDK’ya yaptığı başvuruda, “1 Eylül 2022’de açıklanan artış oranları ile Aile Sağlığı Merkezi’nin şirket olarak değerlendirmesi ile elektrik faturası fiyatında yüzde 60’a yakın fark var. olduğu ve mesken olarak değerlendirilmesi ve “konut” tarifesi üzerinde elektrik faturası kesilmesi talebi.

EPDK’nın talebe olumsuz yanıt verdiğinin bildirildiği AHEF’in açıklamasına göre kurum, “Elektrik faturaları, artan üretim maliyetleri ve tüketim tesisleri nedeniyle tüm maliyet ve hizmetleri kapsayacak şekilde ayarlandı. Kamu ve özel hizmet sektöründe faaliyet gösteren ve bir işletme ile ilişkilendirilmesi gerekmeyen abone grubundan, uygulanabilir enerji maliyetlerinin maliyetten daha az olduğu belirtilmiştir.

AHEF açıklamasında, aile hekimlerinin taleplerinin EPDK’nın tepkisi ile yanıtsız kaldığına dikkat çekilerek, “Aile hekimleri, aile sağlığı merkezlerinin sürdürülebilirliğini sağlamakta ve Türkiye’de yüksek elektrik faturalarına çözüm sağlayacak bir merkez bulmakta zorlanıyor. CİMER üzerinden başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere yetkililere ulaşmaya çalışıyor Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu, bir yaklaşımla tüm sağlık sisteminin çöküşünün hızlanmasından endişe duyuyor. sağlık hizmetlerinin temeli olan vatandaş memnuniyetinin yükseldiği, toplum tarafından kabul gören aile hekimliği sistemini yok saymakta ve mevcut sorunların çözümü için yetkilileri acilen harekete geçmeye çağırmaktadır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın