medyauzmani.com
Endonezya’daki izdiham tarihteki benzer felaketleri akla getirdi – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

Endonezya’daki izdiham tarihteki benzer felaketleri akla getirdi – Anayurt Gazitsi

Endonezya’da bir futbol maçı sonrası çıkan izdihamda şimdiye kadar 174 kişinin hayatını kaybetmesi tarihteki benzer felaketleri akla getirdi.

Dün Doğu Cava eyaletinin Malang kentinde oynanan lig maçının ardından iki rakibin taraftarı arasında çıkan kavgada polisin göz yaşartıcı gaz kullanarak çıkan çatışmada çıkan izdihamda çok sayıda kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. yakın dövüş.

Son yıllarda kitleleri bir araya getiren toplumsal olaylarda da benzer afetler yaşanabilmektedir. Özellikle içeride başlayan yangınlar nedeniyle yaşanan panik anları izdihama yol açtı.

– Konserlerde pullar

Brezilya’nın Santa Maria kentinde 2013 yılında meydana gelen trafik kazasında 230’dan fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Gece kulübünde çıkan yangın büyük paniğe neden olurken, kaçmaya çalışanlar için olay faciayla sonuçlandı.

Kamboçya’da bir festivalde 2010 yılında meydana gelen izdihamda ölenlerin sayısı 345 olarak açıklandı ve bu olay “ülkenin 1979’da Kızıl Kmerlerin komünist yönetiminden bu yana en büyük trajedisi” olarak nitelendirildi.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te 2004 yılındaki konser faciasında 194 kişi hayatını kaybetmişti.

Mekanın toplam kapasitesinin üç katı olan yaklaşık 3 bin kişinin “Calichiros” adlı bir rock grubunu dinlemeye geldiği konserde mekanın çatısında çıkan yangın, felaketlerin başlangıcı oldu.

Acil çıkış kapılarının kapatılması ve rutin yangın kontrollerinin zamanında yapılmaması sonucu çıkan izdihamda dumandan zehirlenen onlarca kişi hayatını kaybetti.

Hac sırasında çıkan izdihamda yüzlerce kişi hayatını kaybetti

Her yıl milyonlarca Müslüman’ın hac için akın ettiği Kutsal Topraklar’daki izdihamda yüzlerce insan hayatını kaybetti.

Özellikle hacı adaylarının tünelden çıkarken maruz kaldıkları izdiham ve şeytanın taşlanması çok acı kayıplara neden oldu.

Çoğu insanın hayatını kaybettiği 2 Temmuz 1990’da Mina Tüneli’ndeki izdihamda 1.426 kişi hayatını kaybetmişti.

24 Eylül 2015’te Şeytan Taşlama sırasında çıkan izdihamda 753 kişi öldü, 887 kişi yaralandı.

24 Mayıs 1994’te benzer bir nedenle çıkan izdihamda 270 kişi hayatını kaybetmişti.

Yine Şeytani Recm sırasında çıkan izdihamda 1 Şubat 2004’te 251, 12 Ocak 2006’da 364 kişi öldü.

hindistan’daki afetler

Hindistan’da özel Hindu dini günlerinde meydana gelen afetler sonucu yüzlerce insan hayatını kaybetti.

Ocak 2005’te Satara bölgesinde Hindu hacılar arasında çıkan izdihamda 257 kişi hayatını kaybetmişti.

2013 yılında Hindistan’ın Madhya Pradesh eyaletinde Hindu adaylar, İndus Nehri üzerindeki bir köprünün çökmesi nedeniyle paniğe kapıldı.

– diğer izdiham

1994 yılında Kongo’nun başkenti Brazzaville’deki kilisede vaftiz töreninden sonra çıkan izdihamda çoğu çocuk 150 kişi hayatını kaybetmişti.

Ağustos 2005’te Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir köprüde intihar bombacısı söylentileri nedeniyle izdiham meydana geldi. Bağdat’ta çıkan izdihamda 1.005 kişi hayatını kaybetti.

2010 yılında Almanya’nın Duisburg kentindeki Aşk Geçit Töreni sırasında eğlence bölgesine giden yollarda tünelde meydana gelen izdihamda 21 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

Spor stadyumlarındaki afetler

Dünya spor tarihi binlerce kişilik statlarda felaketlerle karşı karşıya kaldı. Bu olayların en önemlilerinden biri 1985 yılında Şampiyonlar Ligi finalinde yaşananlardır.

Liverpool seyircileri 29 Mayıs 1985’te Brüksel’deki Heysel Stadyumu’nda Juventus taraftarlarına saldırarak izdihama neden oldu.

İzdihamda 39 kişi hayatını kaybetti. Olayların ardından UEFA, İngiliz kulüplerini Avrupa Kupaları müsabakalarından 5 yıl süreyle men etti.

İngiliz futbolunu ciddi şekilde etkileyen bir başka felaket de 15 Nisan 1989’da İngiltere’nin Sheffield kentinde meydana geldi.

Liverpool-Nottingham Forest maçının başlamasından altı dakika sonra Liverpool seyircileri maça girmek için Hillsborough Stadı’nın kapılarına biletsiz dolduruldu ve 96 kişi boğularak öldü.

1964 yılında Peru ile Arjantin arasında oynanan futbol maçında çıkan olaylar sonucunda meydana gelen izdihamda 328 kişi hayatını kaybederken, “futbol tarihinin en kanlı faciası” yaşandı.

Gana’nın başkenti Accra’da Accra Hearts of Oak ile Asante Kotoko arasında oynanan maçta polisin attığı golle sevinen taraftarlara biber gazı sıkması, “Afrika futbolu tarihinin en büyük felaketlerinden” birine neden oldu. .

Gazdan korunmak için kaçan taraftarların açtığı izdiham sonucu 126 seyirci hayatını kaybetti.

1988 yılında Nepal’in başkenti Katmandu’da çıkan fırtınada seyirciler sığınak ararken, izdihamda 100’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın