medyauzmani.com
Ekim’de Türkiye’yi yoğun ekonomik gündem bekliyor – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

Ekim’de Türkiye’yi yoğun ekonomik gündem bekliyor – Anayurt Gazitsi

Türkiye, önümüzdeki haftadan itibaren yoğun bir ekonomik veri takvimi beklerken, gözler bir yandan ihracat ve enflasyon rakamlarına, diğer yandan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündeminde olacak bagaj yasası müzakerelerine çevrilecek.

AA Muhabiri tarafından sağlanan derlemeye göre, ekonomi takvimi önümüzdeki haftadan itibaren daha aktif hale gelecek.

Eylül ayı enflasyon rakamları Pazartesi günü açıklanacak. Ağustos ayında TÜFE bir önceki aya göre yüzde 1,46 artarken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 80,21 değer kazandı. Yurt içi üretici fiyat endeksi Ağustos’ta yıllık %143,75 ve aylık %2,41 artış kaydetti.

Dış ticaret rakamları açıklanacak
Eylül ayı ve yılın üçüncü çeyreğine ilişkin geçici dış ticaret verilerinin 4 Ekim Salı günü Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Birliği tarafından açıklanması bekleniyor. Trabzon’dan dış ticaret verileri Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Türkiye İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Gültepe tarafından açıklanacak.

Ağustos ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre %13,1 artarak 21 milyar 337 milyon dolar olurken, ithalat ise %40,4 artarak 32 milyar 531 milyon dolar olarak gerçekleşti. cumhuriyet tarihi. Açıklandı.

20 Ekim’de faiz kararı bekleniyor
Ağustos ayı işsizlik rakamları 10 Ekim Pazartesi günü açıklanacak. İşsizlik oranı Temmuz ayında 0,3 puanlık düşüşle yüzde 10,1 oldu.

Merkez Bankası’nın Ağustos ayı ödemeler dengesi istatistikleri de 11 Ekim Salı günü açıklanacak. Haziran ayında cari açık 4 milyar 10 milyon dolara ulaştı.

Ekonomik gelişmelerin özel sektöre etkileri açısından 12 Ekim Çarşamba günü açıklanacak olan ticaret göstergeleri, perakende satış endeksleri ve Ağustos ayı sanayi üretim endeksi yakından takip edilecek. Sanayi üretimi Temmuz ayında yıllık yüzde 2,4 artarken, Kurban Bayramı tatilinin etkisiyle aylık yüzde 6,2 azaldı.

Eylül ayı konut satış istatistikleri 14 Ekim Cuma günü açıklanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı, merkezi yönetimin Eylül ayı bütçe gerçekleşmelerini 17 Ekim Pazartesi günü açıklayacak.

Gözler ayrıca 20 Ekim’deki Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında da olacak. Kurul, geçen ay bir haftalık repo faizini (politika faizi) yüzde 13’ten yüzde 12’ye indirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizlerle ilgili açıklamalarının ardından gözler PKK’ya çevrildi.

Bütçe ve çanta faturası gündemi
Ekim ayı ile birlikte merkezi yönetimin 2023 bütçesi hazırlıkları da hızlanacak. Bakanlıklar bütçeleriyle meşgul olurken, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Cumhurbaşkanlığı Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanacak 2023 bütçesi 17 Ekim’de TBMM’ye sunulacak.

Ekonomi Bakanlığı, 1 Ekim’de açılışının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak Torba Yasa Tasarısı üzerinde de yoğun çalışacak. Dar gelirlilere yönelik destek paketi, kredi kuruluşu ve pansiyon borçlarının düzenlenmesi, Fiyat İstikrar Komitesi’nin ekonomik düzenlemeleri içeren kurye faturası ile yeniden yapılandırılması gibi konularda adım atılacak.

Teklifle iki ihracatçı firma temsilcisine “yeşil pasaport” verilmesi, çalışanlara elektrik ve doğalgaz sübvansiyonu gibi düzenlemeler de uygulanacak.

Geçen yıl uygulamaya konulan döviz korumalı mevduat hesabının uygulaması da yasanın öngördüğü şekilde bir yıl daha uzatılacak.

(AA) Enflasyon, veri gündemi

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın