medyauzmani.com
Ege Denizi’nde Aksungur Milli İnsansız Gözler – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

Ege Denizi’nde Aksungur Milli İnsansız Gözler – Anayurt Gazetesi

Türk savunma sanayisinde geliştirilen milli insansız hava aracı (İHA) Aksungur, SAR faydalı yükü ve gelişmiş kamera sistemi ile Ege’de kuş uçurmuyor.

Türk savunma sanayisinin ürünü olan milli insansız hava araçları, Türk Silahlı Kuvvetlerine bu alanda önemli harekat kabiliyeti kazandırmaktadır.

Silahlı dronların tespit ettiği tehditler milli mühimmat tarafından etkin bir şekilde vurulurken, radar ve görüntüleme sistemleri gibi faydalı faydalı yüklerle donatılmış araçlar, güvenlik güçlerinin geniş bir alanda doğru tespit ve takip yapmasına olanak sağlıyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen Aksungur İHA, envantere girdiği andan itibaren sahada güvenlik güçlerine önemli katkılarda bulundu.

Keşif ve gözlem görevi için 50 saat havada kalmayı başaran Aksungur, Yunanistan’ın uluslararası hukuka aykırı olarak askeri olmayan bir konumda Ege adalarına zırhlı araç gönderdiği anları SAR faydalı yükü ve gelişmiş kamerası ile ortaya çıkardı. . sistem.

Aksungur, Ege’deki gelişmeleri izlemeye devam ediyor.

Toplamda 10 bin saate yakın uçuş hizmeti veren Aksungur’un Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde 3 birimi bulunuyor. Aynı zamanda Aksungur İHA’larından biri de hizmet alımı kapsamında Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet göstermektedir.

Yeni yetenekler kazanmak, ihracat hedefine doğru ilerlemek

Anka platformuna dayalı olarak 18 ay gibi kısa bir sürede geliştirilen Aksungur, yüksek faydalı yük kapasitesi ile çok maksatlı istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevlerini kesintisiz gerçekleştirme kabiliyetine sahipken, sahip olduğu yüksek faydalı yük kapasitesi ile görüş hattının ötesinde operasyonel esneklik sağlıyor. SATCOM yükü.

2019 yılında ilk uçuşunu gerçekleştiren Aksungur, 3 farklı EOIR kamerası, 2 farklı SATCOM, 500 lb sınıfı Teber 81/82, Wing Guidance Kit 82 ve yerli motor PD170 ile entegre edilmiştir.

Bu çalışmalara ek olarak 2021 yılının ikinci çeyreğinde ilk saha görevine başlayan Aksungur, Ekim 2021’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girdi.

Kuzgun, lazer güdüm kiti ve Aksungur mini bombası yakında entegre edilecek. Aksungur’un “sonobuoy” adı verilen ve su altı denizaltılarını tespit/tanımlama amacıyla kullandığı akustik yetenek entegrasyon çalışmaları da devam ediyor.

Aksungur’un Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesinin ardından yurt dışında da Aksungur’a ilgi arttı. TAI, Aksungur’un Asya ve Afrika ülkelerine ihracatı konusunda görüşmeler yürütüyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın