medyauzmani.com
‘Dünyanın en uzun kadını’ ilk kez uçağa bindi – Annayurt Gazitsi – Dost Haber

‘Dünyanın en uzun kadını’ ilk kez uçağa bindi – Annayurt Gazitsi

Guinness Rekorlar Kitabı’na “Dünyanın En Uzun Kadını” olarak giren Rumisa Gilji, Türk Hava Yolları’nın (THY) desteğiyle ilk kez uçağa binerek Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.

2 metre 15 santimetre boyuyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanan Gilji, skolyozu nedeniyle uçakla sedye üzerinde seyahat edebiliyor.

Bir yazılım geliştiricisi olan Gilji, Guinness ile işbirliği yapmak ve kariyerini ilerletmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek istedi.

Hastalığı nedeniyle uzun süre oturarak seyahat edemeyen Celci için Türk Hava Yolları yetkilileri uçakta 6 koltuğu sedyeye çevirdi.

Uçuş öncesi İstanbul Havalimanı’nda basın mensuplarına konuşan Gilgi, yüksekliği ve rahatsızlığı nedeniyle sedye ve refakatçi yardımıyla seyahat edebildiğini, bu nedenle sorunlar yaşadığını, THY’nin ise THY’ye başvurduğunu söyledi. ona her türlü desteği sağladı.

İlk kez uçağa bineceği için çok heyecanlı olduğunu ve kendisi gibi sedyeye ihtiyacı olan hastalar için bu seyahatin önemli olduğunu anlatan Gilji, “Bu benim ilk seyahatim olduğu kadar benim de ilk seyahatim olacak. Ama bu yolculuk bir çok kişi için bir ilk olacak ve sadece benim için değil.Çünkü biliyorsunuz sedyede gezgin olarak seyahat etme seçeneği genellikle ağır hasta, yani hasta olanlar için kullanılan bir seçenek. YBÜ’den YBÜ’ye, hastaneden hastaneye, ambulansa ihtiyacı olan var.

Gilji, daha önce başka bir ülkeye turist olarak seyahat eden bir gezgine böyle bir prosedürün uygulandığına inanmadığını belirterek, “Bu nedenle, seyahat etmeme sorunu yaşayan gezginler için işlemlerin daha kolay olacağını umuyorum. bu yolculuktan sonra bu şekilde oturabildim.” dedi.

– “Kariyerimle ilgili fırsatları orada değerlendireceğim”

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Dr. Ahmet Polat ve diğer Türk Hava Yolları yetkililerine teşekkür eden Celci, şunları kaydetti:

“Paletle yolculuk ilk başta zor bir işlemdi. Ama Ahmet Polat Bey’in, ardından Yahya Osten, İsmail Filioğlu ve Ramazan Yaşar’ın özel ilgisi sayesinde tüm detaylar kolaylıkla halledildi. Kendilerine tekrar teşekkür ediyorum. THY’nin özeni sayesinde yoldaşım benim.Annemle seyahat ediyorum.Amerika Birleşik Devletleri’ne çeşitli amaçlarla gidiyorum.Birincisi ziyaret için ama aynı zamanda kariyerimi ilerletmek için.Birlikte çok iyi bir deneyim yaşayacağız. Ben oradayken Guinness ile.Asıl işim teknoloji endüstrisinde çalışmak.San Francisco’ya gideceğim “Bu bir şehir Ünlü teknoloji şirketleri. Oradaki iş fırsatlarından yararlanacağım.”

Romesa Gilji ve beraberindeki annesi Safiye Gilji, havalimanında bagaj ve pasaport işlemlerini tamamladıktan sonra Türk Hava Yolları’nın tarifeli San Francisco seferi ile Amerika Birleşik Devletleri’ne hareket etti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın