medyauzmani.com
Dolar / Türk Lirası 18,58’den işlem görüyor – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

Dolar / Türk Lirası 18,58’den işlem görüyor – Anayurt Gazetesi

Dolar/pound güne yükselişle başladıktan sonra 18.58 seviyelerinde işlem görüyor.

USD/TRY dün bir önceki kapanış seviyesine göre yüzde 0,2 artışla günü 18.5450’de kapattığı için yükseliş trendinde hareket ediyor.

USD/TRY yeni güne yükselişle başladıktan sonra 11:00 itibarıyla yüzde 0,2 artışla 18,5790 seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda EUR/TL yüzde 0,7 artışla 183480’den ve yüzde 0,6 artışla 211630’dan satış yapıyor.

Dün, ISM imalat endeksinin ABD’de Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyesi olan 50,9’a gerilemesi ile düşüş trendine giren dolar endeksi, izleyen dakikalarda yüzde 0,4 düşüşle 111,2’ye gerilerken, EUR/USD paritesi diğer yandan yüzde 0,5 artışla 0,9880’de.

Analistler, artan “durgunluk” uyarıları ve zayıf ekonomik verilerin merkez bankalarını “şahin” para politikalarını gevşetmeye yönlendirmesinin beklendiğini belirterek, bu beklentiler doğrultusunda doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında düştüğünü de sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) dün yayınladığı raporunda, gelişmiş ülke merkez bankalarının faiz oranlarını artırmaya devam etmesinin küresel ekonomiyi resesyona ve ardından uzun vadeli resesyona sokma tehdidi oluşturduğunu belirtti. UNCTAD raporunun ardından Uluslararası Para Fonu Genel Müdürü Kristalina Georgieva da ABD Merkez Bankası’nı (Fed) politikalarında çok dikkatli olmaya ve bunun dünyanın geri kalanı üzerindeki etkisini dikkate almaya çağırdı.

Piyasalardaki dalgalanmaların bir süre daha devam edebileceğini kaydeden analistler, merkez bankası yetkililerinin açıklamalarının bugün yatırımcıların ilgi odağı olduğunu, ülkedeki reel efektif döviz kurunun, ABD’deki fabrika siparişlerinin ve JOLTS sayısının arttığını söyledi. . Veri dosyasında Euro bölgesindeki iş ilanları ve ÜFE özelliği.

Analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 112,5’in dirençte ve 110,7’nin destekte olduğunu kaydetti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın