medyauzmani.com
Diplomatları sınır dışı edilen Rusya’ya Japonya’dan intikam – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

Diplomatları sınır dışı edilen Rusya’ya Japonya’dan intikam – Anayurt Gazitsi

Japon hükümeti, kuzey Hokkaido vilayetindeki Rus diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin bir diplomatın Vladivostok’taki Japon konsolosluğunda gözaltına alınmasının yansımaları devam ediyor.

İstenmeyen kişi ilan edilen Japon diplomat Motoki Tatsunori’nin geçen hafta Rusya’dan eve dönmesinin ardından Tokyo hükümeti karşı adım attı.

Japonya Dışişleri Bakanlığı, Hokkaido’nun kuzeyindeki Sapporo’daki Rusya Başkonsolosluğu’nda çalışan bir diplomatın istenmeyen kişi ilan edildiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Hayashi Yoshimasa gazetecilere verdiği demeçte, ismi açıklanmayan bir Rus diplomattan 10 Ekim’e kadar Japonya’yı terk etmesini istediğini söyledi.

Hayashi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Mori Takeo’nun iade talebini bakanlığa çağrılan Rusya’nın Tokyo Büyükelçisi Mikhail Galusin’e ilettiğini söyledi.

Bakanlığın iade talebiyle ilgili yaptığı açıklamada Rus diplomat hakkında bilgi paylaşılmadı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi, Vladivostok’taki Japon konsolosluğunda görevli diplomat Motoki Tatsunori’yi “casusluk iddiası” suçlamasıyla tutukladı.

Tutuklamaya yanıt olarak Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi, Motoki’nin “su altında kaldığını ve fiziksel olarak kısıtlandığını” söyledi ve Japon diplomata “zorla kullanıldığını” söyledi.

Hayashi, Japon diplomatın “herhangi bir yasa dışı faaliyette bulunmadığını” gördü ve Rusya’nın tutumunu “Viyana Sözleşmesi’nin açık ve ciddi bir ihlali” olarak nitelendirdi.

FSB’den yapılan açıklamada, Motoki’nin “Rusya’nın Asya-Pasifik’teki bir ülke ile işbirliği ve Batı yaptırım politikasının Primorsky bölgesindeki ekonomik durum üzerindeki etkisi hakkında sınırlı dağıtım bilgisi karşılığında” tutuklandığı belirtildi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın