medyauzmani.com
Denizler hayalet ağlardan kurtuldu – Balıkesir Haber TV Çevre – Dost Haber

Denizler hayalet ağlardan kurtuldu – Balıkesir Haber TV Çevre

ilçe belediyesi; Marmara ve Ege Denizi’nin en güzel kıyılarını bünyesinde barındıran Balıkesir’de deniz suyunun kalitesinin iyileştirilmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Temiz çevre ve doğa dostu projelerle; Atıksız bir yaşam yaratmaya yönelik yatırımlara, hizmetlere ve projelere büyük önem veren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yusel Yılmaz, “Sıfır Atık Mavi” projesi kapsamında birçok çalışmanın yapılmasına da öncülük ediyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğiyle hayata geçirilen “Phaler Ağları Temizleme Projesi” kapsamında 2021 yılında başlatılan çalışmalar, 2023 yılına kadar kesintisiz devam edecek.

Büyükşehir Belediyesi Köy Hizmetleri Daire Başkanlığı, Hayvancılık ve Su Ürünleri Şubesi ile koordineli olarak yürütülen çalışmalarla; Denizlerin biyoçeşitliliği ve sürdürülebilirliği için büyük bir tehdit oluşturan, “hayalet ağlar” olarak da tanımlanan terk edilmiş ağlarla bugüne kadar verilen mücadelede; Marmara ve Ege kıyılarından 12 bin metrekarelik hayalet ağlar kaldırıldı. Ortalama 5 futbol sahası büyüklüğündeki filelerin yanı sıra denizlerden birçok plastik atık temizlendi.

Ülke ekonomisine fayda sağlayacak
Deniz yaşamının en büyük tehditlerinden olan, balık ve yengeçlerin ölümüne neden olan “hayalet ağların” temizlenmesinin yanı sıra önemli bir adım daha atılacak. Denizden çıkarılacak hayalet ağların geri dönüştürülerek ülke ekonomisine kazandırılması planlanıyor.

Sualtı canlılığı artacak
2023’te sona erecek olan protokolden sonra, deniz yaşamı için büyük tehlike oluşturan hayalet ağların düzenli olarak temizlenmesine devam edilmesi için yeni bir protokol imzalanacak. Bu şekilde denizleri temizlemenin yanında. Sualtı canlılığının arttırılması, yapay resiflerin oluşturulması ve kırmızı mercan resiflerinin korunması gibi birçok bilimsel proje yürütülecektir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın