medyauzmani.com
Davutoğlu, Demirtaş-Anayurt Gazitsi ile ilgili şikayetini geri çekti – Dost Haber

Davutoğlu, Demirtaş-Anayurt Gazitsi ile ilgili şikayetini geri çekti

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, avukatı aracılığıyla mahkemeye dilekçe vererek, başbakan olduğu dönemde kendisine hakaretten yargılanan eski HDP genel başkanı Selahattin Demirtaş’a yönelik şikayetini düşürdü.

İstanbul 47. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, Edirne F tipi kapalı cezaevinde başka bir suç işlediği gerekçesiyle tutuklu bulunan sanık Selahattin Demirtaş’a Sesli ve Görüntülü Bilgi Sistemi (SEGBİS) üzerinden ulaşılmaya çalışıldı. teknik sorunlardan dolayı iletişime geçilmemiştir.

Demirtaş’ın avukatı Fırat İbozdemir’in de katıldığı oturumda, “mağdur” Ahmet Davutoğlu’nun avukatı aracılığıyla dosyaya dilekçe sunduğu ve bu dosyada yer alan tüm işlem ve taleplerden feragat ettiği bildirildi.

Demirtaş’ın avukatı İbozdemir, Davutoğlu’nun şikayetten feragatini kabul ettiklerini belirterek, “Müvekkilin milletvekili statüsünün kaldırılmasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararıyla anayasaya aykırı olduğuna karar verildi. Müvekkil de benzer konuşmalar yaptı. Milletvekili olarak Meclis kürsüsünden davada mağduruz. Bu raporlarda bu açık. Sorumsuzluğundan dolayı bu davanın düşürülmesine karar verilmesini istiyoruz.” dedi.

Mahkeme, bazı sanıkların dosyalarının başka mahkemelerdeki akıbetinin de sorgulanmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Demirtaş’ın Ahmet Davutoğlu hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle “kamu görevlisine alenen aşağılama” suçundan 3 ay 15 gün 2 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılması istendi. O zaman, 2015’te Başbakandı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın