medyauzmani.com
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: Tarım Bakanlığı derhal harekete geçmeli – Dost Haber

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: Tarım Bakanlığı derhal harekete geçmeli

Ahmet Akın, “Tarım ve hayvancılığın başkenti Balıkesir’de ayçiçeği ve mısır tarlalarını tehdit eden çayır tırtılına karşı ciddi önlemler alınmalıdır. Bu zararlının Trakya’yı işgal ettiği gerçeği Bandırma illerinde görülmüştür, Gönen, Susurluk ve Manyas üreticilerimizi endişelendiriyor.”

Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale ve İstanbul’da ayçiçeği tarlalarında görülen çayır tırtıl yetiştiricileri, Tarım ve Orman Bakanlığı ve ilgili birimleri endişelendirdi. Ayçiçeğinde rekor üretim beklenirken, tarlalarda görülen çayır larvaları ekinlere önemli zararlar veriyor. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, 13 Temmuz 2022 tarihinde 7 ilin eyaletine “Ayçiçeklerinde çayır tırtıllarının kontrolü hakkında” başlıklı bir genelge gönderdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Balıkesir’de ayçiçeği üretiminin tehlikeye dikkat çekerek zararlıların tehdit ettiği alanlarda çatışma kapsamına alınmasını istedi. CHP’li Ahmet Akın, “Balıkesir 7 il kapsamına alınmalı” diyen CHP’li Ahmet Akın, “Balıkesir’de özellikle Gönen, Bandırma, Susurluk ve Manyas bölgelerindeki çayır tırtılının bize iletildiği bilgisi bize iletildi. Ayam Haşere kontrolünde gelecek çok önemli Üreticilerimize zarar vermemek için özellikle geçen yıl ayçiçek yağında yaşadıkları ciddi sıkıntıları tekrarlamamak için zaman kaybetmeden zirai ilaçlarla mücadele etmeleri gerekiyor. Tarım Bakanlığı bu konuyla ilgili gerekli tedbirleri bir an önce almalıdır.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın