medyauzmani.com
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: ‘Bu zeytinliklerin ölümüne yol açar’ – Dost Haber

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: ‘Bu zeytinliklerin ölümüne yol açar’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, zeytinliklerle ilgili düzenlemeye yanıt vererek, “Zeytinlikli biri olarak bu düzenlemenin nasıl bir katliama yol açacağını çok iyi biliyorum. ‘Sıvı altın’ olarak bilinen ve ekonomik değer üreten ağaçlar yüzyıllardır AKP iktidarının hedefi olmuştur.Geçmişte de kalkınma.Üreticilerimizle ve vatandaşlarımızla direndik, izin vermedik.Şimdi her zeminde direneceğiz ve buna asla izin vermeyeceğiz.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın maden yönetmeliğinde yaptığı değişikliğe tepki gösterdi. Cumhuriyet Halk Partisi’nden Akın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yeni bir skandala maruz kaldığını söyledi:

DOE’nin madencilik yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle zeytinliklerin kesilmesinin önü açıldı. Elektrik üretimi için kullanılan kömür sahası ve zeytin ağaçları düzenlemeye denk gelirse, şirket zeytinlikleri kesebilir! Üstelik bu sistem kamu yararı esas alınarak uygulanmaktadır.”

Zeytin ezmesine asla izin vermemeliyiz

Cumhuriyet Halk Partisi’nden Akın, maden yönetmeliğinde yapılan değişikliğin zeytinliklerin ayıklanması talimatı olduğunu söyleyerek:

“Zeytun bölgesinden biri olarak bu düzenlemenin ne gibi katliamlar getireceğini çok iyi biliyorum. “Sıvı altın” olarak bilinen ve yüzyıllardır ekonomik değer üreten ağaçlar, geçmişte AKP hükümetinin hedefindeydi. Üreticilerimizle birlikte ve vatandaşlar olarak direndik, izin vermedik. Şimdi her alanda mücadele edeceğiz ve buna asla izin vermeyeceğiz.”

“Sürdürülemez Zeytin Madenciliği ve Öğütme”

CHP Akın, bu hatadan dönülmediği takdirde milli servet olan ve ciddi ekonomik değeri olan zeytin ağaçlarının büyük zarar göreceğine dikkat çekti. Cumhuriyet Halk Partisi’nden Akın, “Bu düzenleme madencilik veya zeytincilik için sürdürülebilir değil…hükümet bu karardan derhal vazgeçmeli” dedi.

 

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın