medyauzmani.com
Çocuk istismarı alanında verilere ulaşmak giderek zorlaşıyor – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

Çocuk istismarı alanında verilere ulaşmak giderek zorlaşıyor – Anayurt Gazetesi

Dernek yönetim kurulu üyesi Volkan Çolakoğlu ile Çocuk İstismarı ve İhmali ile Mücadele Derneği’nin amaç ve faaliyetlerini konuştuk. Gülakoğlu, çocuk istismarı alanında önleyici faaliyetler kapsamında eğitimler, istismara maruz kalan çocuklara hukuki destek ve danışmanlık hizmetleri, hem çocuklara hem de ailelere yönelik psikolojik danışmanlık ve danışmanlık hizmetleri verdiklerini söyledi.

Gülaçoğlu, derneğin 23 Nisan 2018’de İstanbul’da kurulduğunu, asıl amacının çocuk istismarını önlemeye yönelik faaliyetler yürütmek olduğunu ifade etti. Gülaçoğlu, istismarın önlenmesi amacıyla eğitimler verdiklerini, seminer, konferans ve söyleşiler düzenlediklerini, kitap ve dergi şeklinde çok sayıda yayınları olduğunu açıkladı.

“Ama maalesef koruyamadığımız binlerce çocuğumuz var” diyen Çolakoğlu, istismar vakalarında ücretsiz hukuki destek ve danışmanlık hizmeti verdiklerini, istismara uğrayan çocuğa ve ailesine ücretsiz psikolojik danışmanlık ve rehabilitasyon hizmeti verdiklerini söyledi. .

Dernek olarak bağış kabul etmediklerini ve tamamen gönüllülük esasına göre çalıştıklarını vurgulayan Çolakoğlu, ruh sağlığı alanında çalışan uzman ve avukatların gönüllü olduklarını ve herhangi bir ücret talep etmediklerini ifade etti.

Çolakoğlu, çocuk istismarı çalışmalarının ikincil travmaya yol açtığına dikkat çekerek, konuyla ilgili hizmet içi eğitim verdiklerini, ikincil travma yaşayan gönüllülere dernek bünyesindeki uzmanların destek verdiğini, gerektiğinde destek ve eğitim verdiklerini ifade etti. çocuklarla çalışan meslek gruplarının yaşadığı Travma vakalarında destek ve eğitim talebi.

Derneğin 3.500’den fazla gönüllüsü olduğunu anlatan Çolakoğlu, raporlamada karşılaştıkları sorunları şöyle anlattı:

“2012-2017 yılları arasında Türkiye’de çocuk cinsel istismarının haritasını çıkardık ve yayınladık. Ancak son yıllarda Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nden rakam alamıyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu bu alanda herhangi bir çalışma yapıyoruz kaç çocuğumuzun devlet korumasında olduğunu bilmiyoruz kaç özel gereksinimli çocuğun devlet korumasında olduğunu bilmiyoruz bu sayılar açıklanmadığı için onlar hakkında bir çalışma yapamıyoruz Ayrıca kamuoyuna açıklansa bile bunlar sadece adalete teslim edilen çocuk istismarı vakaları. Çok başvurumuz oldu.Örneğin, olaydan 20 yıl sonra olan ancak henüz yaşamamış bir müvekkilimiz var. Henüz yaşadığı psikolojik travmadan kurtuldu. Hukuken ona yapabileceğimiz bir şey yok ama psikolojik desteğimizi sunuyoruz. Ama bunu yaşayanın istatistiklerde yeri yok. Bizim için büyük bir kara delik.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın