medyauzmani.com
Çiftçiler, ÇKS işlemlerinin e-devlet üzerinden hayata geçirilmesinden memnun kaldı – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

Çiftçiler, ÇKS işlemlerinin e-devlet üzerinden hayata geçirilmesinden memnun kaldı – Anayurt Gazetesi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle çiftçiler, Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) yapılacak değişikliklerin e-devlet üzerinden yapılabileceği konusunda memnun oldu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, CKS’deki bazı sorunların giderilmesi ve bürokrasinin azaltılarak dijitalleşmenin ön plana çıkarılması amacıyla yönetmelikte değişiklik yapıldı.

Yapılan değişiklik ile CKS kayıt yenileme işlemi e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bu kapsamda 1 Ekim itibarıyla e-devlet üzerinden yapılan toplam başvuru sayısı 43.317’ye, toplam ÇKS belge oluşturma sayısı ise 53.40’a ulaştı.

Ankara Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz, değişimin etkinliğini ve çiftçi memnuniyetini görmek için Polatlı İlçesi Eskipolatlı Mahallesi’nde çiftçilerle bir araya geldi.

Burada inovasyonun çiftçiler için ne kadar uygun olduğunu göstermek için Korkmaz şu değerlendirmeleri yaptı:

“CKS ilçesinde 2001 yılından bu yana yürürlükte olan köklü bir değişiklik oldu. Daha önce CKS’ye kayıt yaptıracak olan çiftçilerimiz ilçe müdürlüğümüz, Ziraat Odası, yönetici ve üyelerimizi ziyaret etmek zorunda kaldı. bilgi ve belgeleri topla ve onayla İlk gün Ankara’da 1000’e yakın kişi başvuru yaptığı andan itibaren gitmek zorunda kaldı.Çiftliklerimiz kayıt yenileme işlemlerini e-devletten gerçekleştirdi. CKS tescil yenileme sürecine ayıracakları zamanı, tarlada veya bağda üzüm veya bahçede daha fazla üretme imkanına sahip olacaklar.Bunu bahçede yetiştiricilerimize daha fazla teknik bilgi vermek ve yetiştiricilerimize rehberlik etmek için kullanacaklar. ”

– Traktörden inmeden ÇKŞ tescil işlemini gerçekleştirin.

Tarlasına ekim yapmaya hazırlanan Çiftçi Mesut Özmak, ilçe müdürlüğünün çiftçilere gönderdiği tebligatla yenilikten haberdar olduğunu belirtti.

Bunun süreci kolaylaştırdığını kaydeden Özmak, “Birkaç mahalleye diktiğimiz için bu mahallelerin muhtarlarını bulup bu mahallelilere tek tek dosyaları imzalatmamız gerekiyordu. Yetmedi, gösteriyorlardı. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Odası’ndaki evraklar güzel bir uygulamaydı.Ona izin vermeden işlem yapabiliyorduk.Önceleri vakit kaybediyorduk.Çok güzel bir yenilikti.” İfadeler kullanın.

Özmak, ÇKS kayıt yenileme sürecini e-devlet üzerinden kavanozdan inmeden hayata geçirdi.

Çiftçi Muammer Demirkan, “Artık oturduğumuz yerden, tarlamızda, bahçemizde e-devlet üzerinden kayıt işlemini iki dakikada yapıyoruz. Bakanlığımıza bu konuda sağladığı kolaylıklar için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Başvurunun uygunluğunu hem lider hem de çiftçi gözüyle değerlendirmek için Eskipolatlı Mahallesi Emin Özoy, “Daha önce kayıt yenileyen çiftçiler bana gelip dosyaları imzalamaya geldiler. e-devlet üzerinden kaydolarak üstesinden gelin. Bir lider ve çiftçi olarak tamamen memnunum. İşimize daha fazla zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bu yenilikten çok memnunum.” Değerlendirdi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın