medyauzmani.com
Çiftçi banka borcuyla yaşıyor – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

Çiftçi banka borcuyla yaşıyor – Anayurt Gazitsi

CHP Niğde Genel Başkan Yardımcısı Ömer Fathi Gürer, her yeni haftanın bir önceki haftaya göre kötüye gittiğini ve ekonomideki sorunların her geçen gün daha da kötüye gittiğini söyledi. Görer, icra dairelerinde bekleyen dosya sayısının geçen yıl 806 bin artarak 30 Eylül’e kadar 23 milyon 782 bine ulaştığını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nden Görer, tarım sektörünün bankalara olan kredi borcunun Ağustos’ta 11,6 milyar lira artarak 245 milyar liraya yükseldiğini belirtti. Çiftçi hasat yaptığında borçlarını, gübrelerini, tohumlarını ve banka kredisi borçlarını ödemeye çalışır. Kredi ile üretime devam edebilir. Vatandaşlar, gelirlerinin yetmediği durumlarda zorunlu harcamaları ve borç ödemelerini ödeyebilmek için hızlı bir şekilde borçlanmaya devam ediyor. 16-23 Eylül haftasında vatandaşların bankalara olan borcunda 16,5 milyar liralık artış yaşandı. Son beş ayda (6 Mayıs-23 Eylül arası) vatandaşların bankalara olan borçlarında 225 milyar liralık artış yaşandı. Borçları borca ​​çevirerek yaşamaya çalışırlar. Ekonomik açıdan, düşük ve istikrarlı gelirliler, yaşamlarında azalan bir günün ardından ertesi gün daha fazla borçlanarak yaşamlarına devam ederler.

Niğde CHP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Fathi Gürier, “Ulaşım ve depolama, konaklama ve yemek, bilgi ve iletişim, gayrimenkul, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetler ile idari ve teknik hizmetler gibi alanları kapsayan hizmet üreticilerinin fiyatları arttı. Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 4,89 arttı Bu artış sürecin her alanda artışla devam ettiğinin göstergesidir.”

tam uygulama dosyası

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Fathi Gürer, “UYAP’tan elde edilen verilere göre, 1 Ocak-30 Eylül tarihleri ​​arasında UYAP üzerinden icra ve iflas dairelerine toplam 6 milyon 489 bin yeni dosya geldi. yılda 5 milyon 272 bin dosya tamamlandı.

Yeni gelen dosya sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre %18,8 arttı.

İcra dairelerinde derdest dosya sayısı geçen yıl 806 bin artarak 30 Eylül’e kadar 23 milyon 782 bine ulaştı. Bu veriler hayatın ne kadar dar olduğunun acı ve net bir göstergesidir. Yürütme arttı. Masadaki ekmek küçüldü ve küçüldü. Yoksulluk yaygın. Zengin zenginleştikçe fakir de zenginleşiyor. İcra dairelerinin çalışmalarının artması, vatandaşın böylesine çalkantılı bir hayatın içine çekildiğinin bir göstergesidir. İcra dairelerinin dosya sayılarının artmasıyla birlikte depoları yetersiz hale geldi” dedi.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerde zor

CHP’nin Niğde Genel Başkan Yardımcısı Ömer Fathi Gürer, küçük ve orta ölçekli şirketlerinin bankadan kredi alarak ayakta kalmaya çalıştıklarına da dikkat çekti. Görer, “Bankacılık sektörüne olan KOBİ kredi borcu ağustos ayında 53,2 milyar lira daha artarak 1,668 milyar liraya ulaştı” dedi. KOBİ kredi borcu yılın ilk sekiz ayında 537,2 milyar lira arttı. Zamanında ödeyemedikleri için bankalar tarafından yasal olarak takip edilen küçük ve orta ölçekli şirketlerin borçları 60 milyar lira civarında. Bu, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yaşadığı sorunların bir göstergesidir.”

Tarımda çiftçilerin servetinin azalması

CHP’nin Niğde Milletvekili Ömer Fathi Gürer, tarımda en düşük fiyatın bazı ürünlerde çiftçilerin beklentilerinin altında kaldığına işaret ederek, genel olarak çiftçinin refahını artırmak için herhangi bir destek verilmediğine dikkat çekti. Görer, “Tarım sektörünün bankalara olan kredi borcu ağustosta 11,6 milyar lira artarak 245 milyar liraya ulaştı” dedi. Yılın başından bu yana sektörün banka borcunda 77,2 milyar liralık artış yaşandı. Bu tarım sektörünün borcunun 189,5 milyar lirası kamu bankalarından, 55,4 milyar lirası diğer bankalardan kullandığı kredilerden. Bu, çiftçinin içinden geçtiği çalkantılı sürecin bir göstergesidir.”

Vatandaşların bankalara olan borçları

Görer, ekonomik krizin sabit ve düşük gelirliler üzerindeki etkisinin büyük oranda artmasının, sofrada ekmek açısından ciddi bir deflasyona yol açtığını belirtti. Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ömer Fathi Gürer, “Vatandaşlar, gelirleri yetmediği için zorunlu harcama ve borç ödemelerinde sorun yaşıyor. Bu mevduatın 4,9 milyar lirası, 1 milyon mevduat içeren toplam 670 bin hesapta kontrol ediliyor. Türk lirası ve üzeri.Ağustos sonunda yüzde 68’e yükselen 1 milyon Türk lirası ve üzeri mevduatın payı, 2021 sonunda büyük bir yüzde olmayan yüzde 63 olarak hesaplandı.Mevduatın dağılımı Servet dağılımındaki adaletsizliğin en önemli göstergelerinden biri olan hesap kesimleri, Türkiye’de servet dağılımındaki adaletsizliğin arttığını ortaya koyuyor.Zenginlerin gelirleri çoğalırken, yoksulluk yayılıyor ve artıyor.Düşük ve sabit gelirli insanlar ‘yandım’ diyerek isyanlarını yaşatmaya çalışıyorlar markete bile girip raflara bakamıyorlar mutlu azınlık refah içinde yaşıyor hayatları ülkenin hayatı gibi gösteriliyor ama binlerce aile devletin ya da hayırseverlerin yardımıyla masaya bir kase yemek koymaya çalışıyor. Tüm aile, güvensiz ve sürekli olmayan geçici işlerde çalışarak aç kalmamak için mücadele ediyor.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın