medyauzmani.com
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: “Nükleer santral için Rusya’ya 32 milyar dolardan fazla ödenecek” – Dost Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: “Nükleer santral için Rusya’ya 32 milyar dolardan fazla ödenecek”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AKP milletvekilleri tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda imzalanan Nükleer Düzenleme Yasası’na ilişkin görüşmelerde CHP grubunun görüş ve önerilerini dile getirdi. Ahmet Akın, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa atıfta bulunarak, Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’ne dikkat çekti. AKP’nin Türkiye’nin enerji politikasını Rusya’ya bağladığını anlatan Ahmet Akın, “Yerli ve milli dediği santral ne yerli ne de milli. Teknoloji transferi yok. Nedir biliyor musunuz? Yabancı bir ülkenin sorumluluğunda inşa edilen nükleer santral Nükleer santralin önemli kısımlarının girmesine izin verilmiyor Bu nükleer santral nasıl denetlenecek? Rusya’nın size verdiği belgeleri esas alın ve ona göre karar verin” dedi.

“Hiç ders aldın mı?”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 4 Aralık 2015’te Rusya ile Türkiye arasında yaşanan krizi hatırlatarak, “Vanaları kapatıyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Dışkı yakıyoruz” dedi. O cevapladı. “O zamandan bu zamana kadar bir şey öğrenmedin mi? Allah aşkına bak, nereden nereye…” Ahmet Akın, şöyle devam etti:
“Örneğin yenilenebilir enerjiye özellikle güneşe yeterince önem vermiş olsaydım bağımlılığımız çok fazla olmazdı. Hatta 4 Aralık 2015’te Sayın Devlet Bahçeli, “Yeter artık bu milletin çilesi. Gübre sarayda yansın ve saray bir ocakla ısınsın. Erdoğan’a cevap. Aynı şeyleri söyledi en azından eşini dinle ama o zamandan beri herhangi bir işlem yapmadın. ne yaptın? Rusya’ya teslim oldum, bu doğru değil.”

“Türkiye’nin enerji politikası Rusya’ya bağlandı”
Burada, şimdi Rusya ve Ukrayna savaşta. Efendim, burada jeopolitik risk değil, enerji krizi var. Rusya ile dünyanın en pahalı enerji anlaşmasını bağladığımız kurum; Bir nükleer santral anlaşması yapmayı tartışıyoruz. Arkadaşlar ne yazık ki Türk enerji politikasını Rusya’ya bağladınız ve güneşe yeterince yatırım yapmadınız. İkiniz de “Yenilenebilir enerjide çok yol kat ettik” diyorsunuz. söylemek. On dokuz yılda güneş için yaptığınız 8 bin megavat… Şimdi bunu bir başarı olarak görüp görmediğinizi merak ediyorum. Buradan anlatayım: Göreceksiniz Millet İttifakı’nın gücü altında güneş ve hibrit sistemlerle bağımlılıktan hızlı ve hızlı bir şekilde kurtulacağız. “Yerli ve milli” dediği santral ne yerli ne de milli. Teknoloji transferi yok. sadece ne öğren? İnsanların ödeyecek parası var. Ayrıca dünyada hiçbir ülke ilk nükleer santrali yabancı bir ülkenin sorumluluğunda inşa etmemiştir yegenlerim. Ayrıca nükleer santralin önemli bölümlerinin girişine izin verilmiyor. Şimdi soru şu: Bu nükleer santral nasıl denetlenecek? Ne arıyorsun? Yani teftişe gittiğinizde Rusya’nın size verdiği evrakları esas alıp ona göre mi karar vereceksiniz? “
Rusya’ya 32 milyar dolardan fazla ödenecek
“Fiyatına bakıyoruz, Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) nükleer enerji raporunda Rus şirketine garanti parası olarak ödeyeceği miktar karşılığında alacağı miktar 35,5 milyar dolar. Şimdi yakıt hariç, maliyet” burada bir nükleer enerji santrali çalıştırmanın maliyeti yüzde 8 ila 10. Cent. Ortada hesapladığınızda, on beş yıl içinde Rusya’ya 32 milyar dolardan fazla ödeyeceksiniz. Ne ödeyeceksiniz? kWh başına 12,35 ila 15,33 dolar arası . Bu ne anlama geliyor? Böyle bir şey, bu rakamlar kabul edilebilir mi?”

Vatandaşa yine nükleer elektrik faturası
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, nükleer santralin bu şartlar altında elektrik fiyatlarını ucuzlatmayacağını belirterek, “Şu anda elektrik var. Konut, ilk katmandaki fiyat nedir? Fiyatı nedir? Bir lira 27 kuruş, 27 lira vergi var efendim, her şeyi dağıtıyor, aktarıyor, kaybediyor ve sızdırıyor. Yani nükleer santralden 1 kilovatsaat elektrik almak için 2 liradan fazla ödenecek ki bu sadece maliyet – vergi yok, hiçbir şey yok. Peki bu ne anlama geliyor? Hemşerilerimiz Ayşe Teyze ve Murad Amca’nın faturaları en az yüzde 108 artacak. Neden? Senin yüzünden, yanlış politikan yüzünden. Saray faturayı ödemiyor diye çok fazla fatura vatandaşın sırtına yükleniyor” dedi.

“Milletin AKP Otoritesine Talimatı: Tarihi Fiyatların İadesi”
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AKP iktidarı döneminde yaşanan enerji skandallarının başında skandalların çıktığını ve bedelini vatandaşların ödediğini doğrulayarak, son üç ayda yaşanan skandalları anlattı. Akın dedi ki:
“Nasıl bir politika, bu politika belli efendim, işte sponsora para aktarma, bağışçıyı zengin etme, vatandaşı müşteri olarak görme politikası. Şunu söylemek istiyorum: Bir de milletimizin ne olduğuna bakalım. Geçim sıkıntısı çeken hemşehrimiz bey elektrik faturalarınızın düşmesini beklerken cumhuriyet tarihinin en büyük zammını yaptınız kademeli tarifeyi çevirdiniz sosyal tarife olması gerekirken zam geldi.Para toplamak için deyim yerindeyse ne yapacaksınız diye merak ediyorsunuz.İlk önce sahne için “150 kw” dediniz, “Efendim işe yaramadı, biz 210 yaptım dedim, sonra 230-240 kwh’a geldim yani iki ay sonra diyoruz ama bu yeterli değil çünkü ‘artış yok’ dedik o yüzden hemen toparlayın. bu cumhuriyet tarihinin en büyük zirveleri bu talimat milletin size talimatıdır AKP hükümeti vatandaşlarımıza faturalarla vuruyor eskiden vatandaşlarımız elektrik veriyordu şimdi vatandaşlarımız faturaları görünce şok oluyor Esnafta esnafın faturası kirayı aşmış, burada masa var, buraya yazdım: “Enerji Bakanı nerede?” Enerji Bakanı zaten orada değil, konuşmuyor, sadece birkaç toplantısı var ama sonunda bunun bedelini vatandaşlara ödetiyor.

Elektrikte indirimimiz var dediler, fiyatlar sabit
Bakın burada: Vatandaşlar yüzde 127 iş artışıyla kepenklerini kapattı. Sonra “yüzde 25 indirim”. Dedim, ona bunun müjde olduğunu söyledim. Ya “indirim” dersen bu milletin yakasına yüzde 106 yük bindirmiş olursun. selam arkadaşlar nerde yaşıyorsunuz Bunun akılla alakası yok. Milletin en büyük sorununun AKP bürolarının da boş olduğunu görüyorum. Vatandaş Atilla. Burada fatura 342 lira, fatura 1186 lira. Şimdi bir kesinti yaptınız veya yapacaksınız; Bu sonraki bin lira, yani siz diyorsunuz ki: Bin liraya 342 lira fatura çıkardık. Vatandaşlara müjde vermekten utanmıyor musunuz – pardon ama -? İnsanları aldatmaya hakkınız var mı? Doğru bilgiyi verin. Esnafa bakıyoruz. – İş – Aralık’ta fatura 15 bin 630 lira, şimdi tüccar faturası 65 bin lira. “Müjde” dedin, 55 bine indirdin, bir de “anlattık”. yapışırsın. Vatandaş bunun farkına varacak mı? Maaş günü yine isyan edecek.”

Devlet indirim yapsın, sikişme değil
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ve bu yeterli değil, yurttaş devrimine ‘yaygara’ diyorsunuz. Yazık size! Vatandaşlarımız faturalarını ödeyemiyor. Yaygara yok, işinizi yapın, milletin faturalarını ödeyin. İşe yaramaz siz’ zammı yapmıyormuşsun gibi bir iskonto yanlış algısı oluşturmaya çalıştım.” Ne oldu biliyor musun? Enerji Bakanı görüştü ve açıklamalar yapıldı. İşte olanlar: Dağ fare doğurdu, hiçbir şey olmadı. ‘ dediniz, dağıtım şirketlerini işe aldınız, “Bizim işimize yaramaz, ucuz elektriği kendiniz arayın.” dediniz. Yoksa bu hükümete yakışır mı? Cumhuriyet tarihinin en büyük yükselişleri ortadayken, değerini düşürdü. -Katı vergi yüzde 18’den yüzde 8’e İndirim için müjdeli haber olarak sundunuz, yine ilk etapta yüzde 43, ikinci etapta Cent’te 119 artış sözde indirim müjdesi ve ne yazık ki bu tam bir dolandırıcılık arkadaşlar sonuçta bizim vatandaşlarımız faturalarını ödeyemiyor soruyoruz diyoruz ki ocak ayında kaç yurttaşımız elektrik ve doğalgaz faturasını ödeyemedi hayır cevap gelmedi bize de gelmedi ağustos ayından bu yana yanıt. bir buçuk ay önce arz güvenliğini garanti edemezdiniz D doğalgaz ile plansız, plansız ve stratejik rezervler sağlayamadığınız için sanayinin çarklarını döndürdünüz ve bunun için sanayicileri suçladınız. Yirmi birinci yüzyılda, 2022’de 500 bin kişilik nüfusa sahip megalopolis birkaç günlüğüne ayrıldı. Bunlar sadece üç ayda, yani yirmi yılı düşünme. Şimdi, başka bir ülkede olsaydı ne olurdu biliyor musunuz? Başka bir ülkede hükümet olmayacak, otorite olmayacak, başkan olmayacak, bakan olmayacak. Ülkede demokrasi için ne yaptınız? Bu millet için yapacağınız en büyük fedakarlık millete sandık getirmektir.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın