medyauzmani.com
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: Kış karanlık olmayacak, karanlık olacak – Dost Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: Kış karanlık olmayacak, karanlık olacak

Ahmet Akın, “Konutta tüketilen elektrik 9 ayda yüzde 95 düşük, yüzde 200 yüksek, doğalgaz yüzde 165 arttı. Elektrik faturalarındaki bu fahiş artışlar kış aylarının karanlık geçmeyeceğini gösteriyor” dedi. Dünya ülkeleri enerji maliyetlerinin yükünü vatandaşlarından omuzlamak için adımlar atarken, AKP hükümeti yanlış politikalarının vatandaşlara maliyetini artırarak indirdi.Vatandaşlarımız düşünüyor: Bu kış nasıl geçecek? dedi.

Hem faturalara hem de yaşam maliyetine yansıyacak

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmed Akın, her türlü abone ile elektrik ve doğalgazda artış olduğunu belirterek, kış öncesi enerjideki artışın üretim maliyetlerini artıracağını ve bunun fiyatlara yansıyacağını vurguladı. vatandaşlar için faturalara ek olarak yaşam maliyeti.

Ahmed Akın, elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki artışa tepkisini şöyle dile getirdi:

Kış öncesi enerjideki bu artışlar, kış aylarının vatandaşlarımız için çok zor geçeceğini gösteriyor. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler enerji maliyetlerini vatandaşlarından omuzlamak için adımlar atarken, AKP hükümeti hatalı politikalarının maliyetini artırarak vatandaşlara indirdi.

Yüksek etaplı konutta artış yüzde 200’e ulaştı

2022 yılının başında cumhuriyet tarihinin en büyük artışını gerçekleştiren hükümet, alt düzeyde yüzde 51, üst düzeyde yüzde 127 artış sağladı. Katma değer vergisinde 1 Haziran’da yüzde 15, 1 Eylül’de yüzde 20 artışla gözle görülür indirimin ardından; Yıl bitmeden alt sınıf konut abonesi yüzde 94,5, üst sınıf ise yüzde 200 arttı. 9 ayda esnaf artışı yüzde 192 olurken, sanayide yüzde 322 oldu.

Minimum tüketimde bile fatura 417 liraya çıkıyor

Konutta asgari tüketim olarak kabul edilen aylık 240 kWh’in 2021 faturasına yansıması 210 lira olurken; Son ralli ile faturadaki ters dönüş bugün 417 liraya yükseldi. İş ve sanayide bir artış faturaların neredeyse dört katına çıkmasına neden olurken, tarımsal sulamada yüzde 20’lik bir artış, kış aylarında gıda enflasyonunun daha da yükselmesine neden olacaktır.

Doğalgaz 2022’de yüzde 164’e yükseldi

Elektrikteki artışın yanı sıra özellikle kış aylarında vatandaşların ısınma amaçlı doğalgaz tüketimi arttı. 1 Eylül’deki artışla birlikte Karadeniz’de rezervlere ilişkin müjdeli haberin ardından konutta 11, sanayide 15 kat artış yaşandı. Yıl içinde konut abone sayısında yüzde 20,4’lük dördüncü artışla birlikte, 2022’deki toplam artış oranı yüzde 164,1’e yükseldi.

Asgari ısıtma tüketimi 1200 liraya yükseldi

Vatandaşların ısınma amaçlı kullanmayı bıraktığı geçen Nisan ayından bu yana evlerde kullanılan doğalgaz yüzde 111 arttı. Yani bu kış hiç artış olmasa bile kombi açmanın maliyeti şimdiden 2 kattan fazla arttı. Buna göre, kış aylarında ısınma amaçlı ortalama tüketimde kullanılan aylık 300 metreküp doğalgazın faturaya yansıması Aralık 2021’de 570 liradan Eylül 2022’de yaklaşık 1.200 liraya yükseldi.

Sektörde doğalgaz yıl sonuna kadar yüzde 261 arttı

Elektrikte olduğu gibi, doğal gaz da ticari ve endüstriyel abonelere yapılacak artışlar nedeniyle üretim maliyetlerini artıracak ve vatandaşlara geçim kaynağı olarak geri dönecektir. Son dönemde ticari abonelerde yüzde 47,6’lık artışla birlikte 2022’deki toplam artış oranı yüzde 224’e yükseldi; Sanayi abonelerinde son dönemdeki yüzde 50,8’lik artışla birlikte 2022’deki toplam artış yüzde 273’e yükseldi. Santrallerde kullanılan doğalgazın yüzde 49,5 artmasıyla birlikte 2022’deki artış yüzde 261’e yükseldi.

Borcunu ödeyemeyen aile sayısı artacak.

Temel bir hak olan enerji artışları nedeniyle faturalarını ödeyemeyen milyonlarca vatandaşımız yıl boyunca indirimler yaşıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) yanlış para politikası nedeniyle Türk lirasında yaşanan olağanüstü değer kaybı, Türkiye vatandaşlarının aşırı enerji yoksulluğuna maruz kalmasına neden oldu. Hükümet, faturalarını ödeyemediği için 5 milyon yönetici aile için adım atılacağını açıklarken, son dönemdeki artışla birlikte faturalarını ödeyemeyen ailelerin sayısı daha da artacak.

 

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın