medyauzmani.com
Cezayirliler ilkokul müfredatına İngilizce’yi dahil etmekten mutluluk duyuyor – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

Cezayirliler ilkokul müfredatına İngilizce’yi dahil etmekten mutluluk duyuyor – Anayurt Gazitsi

Fransızca’nın yaygın olarak kullanıldığı Cezayir’de bu yıl ilk kez İngilizce’nin ilkokul müfredatına dahil edilmesi halk tarafından memnuniyetle karşılandı.

İlköğretim müfredatına İngilizcenin dahil edildiği ve Covid-19 karşıtı tedbirlerin kaldırıldığı Cezayir’de yeni eğitim öğretim yılı 21 Eylül’de başladı.

Fransa’ya karşı kurtuluş mücadelesinin üzerinden 60 yıl geçmesine rağmen ülkedeki Fransa etkisine karşı direnişini sürdüren Cezayir’de toplumsal, siyasal ve kültürel etkiye karşı atılan adımlardan biri de İngilizce eğitiminin yaygınlaştırılması olmuştur. Fransızların etkisini kırmaya yardımcı olacaktır.

Cezayir’in 5 Temmuz 1962’de sömürge yönetiminin sona ermesiyle birlikte, Fransa’nın 132 yıllık işgali, ülkenin zenginliğini yağmalamak ve ulusal kimliğini yok etmekle birlikte 5 milyondan fazla şehit bıraktı.

Cezayir dünyanın geri kalanıyla birleşecek

19 Haziran’da Cumhurbaşkanı Abdelmadjid Tebboune’nin talimatıyla İngilizce’nin ilköğretim müfredatına dahil edildiği Cezayir’de, öğrenciler ilk kez devlet okullarında İngilizce eğitimi alacak.

Tebboune, İngilizcenin ilkokullara girmesiyle Cezayir’in dünya ile entegre olacağını belirtti.

Fransız dilinin toplumun geniş kesimleri tarafından kullanıldığına ve ilkokuldan beri eğitim müfredatlarında yer aldığına dikkat çeken Tebboune, “Fransızca, savaştan bize kalan ganimetler, İngilizler de Fransızların dilidir. dünya.” dedi.

Siyasi ve kültürel literatürde sıklıkla vurgulanan Fransızca’nın “savaş ganimeti” olduğu ifadesi, Cezayir’deki 1830-1962 Fransız sömürge dönemine atıfta bulunmak için kullanılmaktadır.

– Ülkede Fransızca çok yaygın

Cezayir’in katılmayı reddettiği 2022 Uluslararası Frankofoni Örgütü raporuna göre, 45 milyon nüfuslu Cezayir’de yaklaşık 15 milyon kişi Fransızca konuşuyor.

Son yıllarda ülkedeki siyasi partiler ve dernekler, dünya çapında bilim çevrelerinde en yaygın kullanılan dil olduğu gerekçesiyle İngilizce’nin eğitim sisteminin ilk aşamasına yerleştirilmesi taleplerini artırmaya başladılar.

Arapça’nın birinci, Berberice’nin (Berberice) ikinci resmi dil olduğu Cezayir’de, Fransızca da halk arasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

– “İngilizce geleceğin projesidir”

Bir AA muhabiri, sokaktaki bir dinleyiciye mikrofon vererek ilkokullarda İngilizce’nin zorunlu hale getirilmesi gerekip gerekmediğini sordu.

Vatandaşlardan İbrahim Sancak El Din, Fransız dilinin Cezayir toplumunu sınırladığını belirterek, şunları söyledi:

“Bugün Afrika’ya, Asya’ya veya Amerika’ya gidin, İngilizce’nin küresel bir dil olarak konuşulduğunu göreceksiniz. Ülkemizde Fransız sömürgeciliğinden bağımsızlığa kadar Fransız olan bir nesil olduğu doğrudur. Fransızcadan bir an önce kurtulmamız gerekiyor ama bilindiği gibi İngilizcenin Eğitim Müfredatına dahil edilmesi geleceğe yönelik bir proje.

İngilizce’nin bilim dili olduğunu ifade eden Hassan Budafoud, “Eğer bilgin veya entelektüel olmak istiyorsanız İngilizce bilmelisiniz. Çünkü İngilizce bilimin dilidir.” dedi.

Budafoud, Fransızca konuşan akademisyenlerin İngilizce konuşanların nispeten gerisinde kaldığını belirterek, “Bu, yeni neslin ilkokuldan başlayarak İngilizce eğitimi alması için olumlu sonuçlar doğuracaktır.”

– ‘Adım çok geç’

Noureddine Abdi ise İngilizce’nin ilkokul müfredatına alınmasının Fransızca’ya göre geç bir adım olduğunu açıklayarak, “İngilizce’nin müfredatta yer alması geç bir adım. uygulanması zor olacaktır. Çünkü altyapının hazırlanması zaman alacaktır. uygun”. dedi.

Arapçadan sonra İngilizce eğitim vermeyi uygun bulduğunu anlatan Abdi, “Gelişmekte olan ve gelişmekte olan ülkelerin dillerine bakın, İngilizce’nin onların ikinci dili olduğunu göreceksiniz. İngilizce bilim ve kültür dili haline geldi.” dedi.

Yeni bir dil eğitim maliyetlerini artıracak

Cezayirli Boulak Polaris, okul müfredatına Fransızca ile birlikte İngilizce’nin de dahil edilmesinden memnun olduğunu, yeni dilin ailelere maddi bir yük olacağını söyledi.

Polaris, “İngiliz dili finansal yükümlülüklerimizi artıracak. Cezayir vatandaşı olarak çocuklarım Fransızca okuyor ve şimdi onların da İngilizce öğrenmesini istiyoruz ama bu çocuklarımızın eğitim maliyetini artıracak” dedi. dedi.

– Fransızların Cezayir’i işgali

Cezayir’in Fransız sömürge yönetimi, 132 yıllık işgalin ardından 5 Temmuz 1962’de sona erdi.

Cezayir makamlarına göre, Fransız kolonisi, ülkenin zenginliğini yağmalamanın ve ulusal kimliğini yok etme girişimlerinin yanı sıra 5 milyondan fazla şehit bıraktı.

Cezayir’deki Fransız sömürgeciliğinin ceza davası, iki ülke arasındaki ilişkileri on yıllardır etkileyen en önemli davalardan biridir.

Cezayir ilişkilerin tamamen normalleşmesini bu sorunun çözümüne bağlarken, Fransa bunu görmezden gelmeye devam ediyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın