medyauzmani.com
Burkina Faso’da askeri darbe – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

Burkina Faso’da askeri darbe – Anayurt Gazitsi

Yaklaşık 20 milyon nüfuslu ülke, 1960’taki bağımsızlığından bu yana yaklaşık 10 askeri darbe gördü ve tekrarlanan dış müdahaleyle suçlanıyor.

Burkina Faso’da terör olaylarının tırmanmasının ardından ordu yönetimi ele geçirdi, Ocak 2022’de Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba tarafından ele geçirilen ülke, tüm yaptırımlara rağmen askeri cuntayı sürdürdü. Dameba sık sık ülkenin güvenlik sorununu çözememekle suçlanıyor.

2015 yılından bu yana kuzey ve doğudaki komşu Mali’de El Kaide ve IŞİD bağlantılı terörist grupların gerçekleştirdiği saldırılar ülkeyi darbeye götüren sürecin belkemiğini oluşturdu.

Bu darbede ordu, seleflerini 2015-2021 yıllarında binlerce insanı öldüren ve iki milyon insanı yerinden eden saldırıları durduramamakla suçladı.

Bir yılda ikinci grev
Yüzbaşı İbrahim Traore ve yandaşları, dün Damiba’nın Ocak ayındaki darbeye verdiği desteğin ülke sorunlarına yetmediğini öne sürerek yönetimi ele geçirdiklerini açıklayarak anayasayı askıya aldılar.

Darbeciler bir sonraki duyuruya kadar anayasanın askıya alındığını, ülke sınırlarının kapatıldığını, hükümetin feshedildiğini, 21.00-05.00 saatleri arasında ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini, tüm siyasi faaliyetlerin ve STK’ların faaliyetlerinin yürütüldüğünü duyurdular. askıya alınmış.

Devrik cunta lideri Damiba Broch, 24 Ocak’ta ilk kez demokratik bir seçimle iktidara gelen Christian Kabore’u devirdi. Kendisini deviren Yüzbaşı İbrahim Traore gibi, Damiba da güvenlik sorunlarını bahane ederek iktidarı ele geçirdi.

Roch Christian Kabore, kendisinden önce ülkeyi yöneten Blaise Compaore’nin halk tarafından devrilmesinden sonra yapılan seçimlerde iktidara geldi ve ordu kısa bir süreliğine iktidarı ele geçirdi.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu, Burkina Faso’daki darbeyi şiddetle kınadı
Başkent Fagadougou’da dün 04:30 itibarıyla silah sesleri ve patlamalar duyulurken, Baba Si askeri kampı çevresinde askeri hareketlilik yaşandı ve RTB devlet televizyonunun yayını kesildi.

Faagadougou’daki askeri harekatın ardından sokaklara dökülen göstericiler, darbeyi yapan askerlere destek sloganı atarak Yarbay Damiba’nın istifasını istedi.

Açıklama, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) resmi internet sitesinde yayınlandı “ECOWAS, 30 Eylül 2022 Cuma günü Burkina Faso’da iktidarın zorla ele geçirilmesini en güçlü şekilde kınıyor.” ifadesi kullanılmıştır.

Açıklamada, ECOWAS’ın Burkina Faso’daki durumu yakından takip ettiği vurgulandı ve 1 Temmuz 2024’e kadar anayasal düzene hızlı dönüş için kararlaştırılan zaman çizelgesine sıkı sıkıya bağlı kalınması çağrısında bulunuldu.

Terör örgütlerinin yeni savaş alanı: Sahel bölgesi
Batı Afrika’dan Kızıldeniz’e kadar uzanan 3 milyon kilometrekarelik Sahel bölgesi, çeşitli denizaşırı misyonlara rağmen yaklaşık 10 yıldır terör saldırılarına hedef oluyor.

Yaklaşık 10 yıl önce patlak veren güvenlik krizi nedeniyle bugün Sahel bölgesi denilince akla silahlı terör gruplarının ilk saldırıları geliyor.

El Kaide ve IŞİD bağlantılı gruplar, Mali, Nijer ve Burkina Faso arasında paylaşılan “Liptako Gourma” adlı sınır hattında her yıl yüzlerce kişinin ölümüne neden olan saldırılar düzenliyor.

Terör örgütleri uyuşturucu, silah ve akaryakıt kaçakçılığı gibi yasa dışı yollardan elde ettikleri devasa gelirlerle faaliyetlerini her geçen gün artırmaktadır.

Dünyanın en yoksul ülkeleri arasında sayılan Nijer, Mali ve Burkina Faso, darbeler ve iç karışıklıklar nedeniyle ordularına yeterli bütçe ve teçhizatı sağlayamamakta ve bu örgütlerle mücadelede yetersiz kalmaktadır.

(AA) Burkina Faso, geçti

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın