medyauzmani.com
Bu kış virüslerle dolu olacak – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

Bu kış virüslerle dolu olacak – Anayurt Gazetesi

Grip, soğuk algınlığı ve grip vakalarının artması bekleniyor. Koronavirüs önlemleri diğer bulaşıcı hastalıkların yayılmasını da azalttı. Uzmanlara göre önlemler kaldırıldığında bu kış virüslü geçecek.

Yaklaşık iki yıl önce Covid salgını ve alınan önlemler nedeniyle dünyanın her yerinde neredeyse görülmeyen influenza (grip), rinovirüsler, adenovirüsler ve parainfluenza gibi solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüsler bu yıl daha hızlı ortaya çıkmaya başladı ve sezon öncesi.

Avustralya başta olmak üzere Güney Yarımküre’de grip mevsimine sert bir başlangıç ​​yapılırken, geçen hafta İngiltere’de ülke vatandaşları bu kış beklenen virüs fırtınası konusunda uyarıldı.

Sert Kış Uyarısı

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), İngiliz vatandaşlarını yaklaşan ‘sert kış’ konusunda uyardı ve hem Covid-19’un hem de gribin bu kış ölümcül tehditler oluşturduğuna dair güçlü göstergeler olduğuna dikkat çekti.

Hızlı bir giriş olabilir

Türkiye Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Corona Virüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sera Şimşek Yavuz, “Grip açısından hızlı bir giriş olabilir. Çünkü tüm önlemler kaldırıldı” dedi.

Yeni koronavirüs vakası dalgasını bekleyen Yavuz, “Dünyada ekim, kasım gibi yeni bir zirve bekleniyor. Bu nedenle 65 yaş üstü, özellikle 6 yaşını doldurmuş kişilerin son aşılarının üzerinden aylar geçmesi gerekiyor. bir hatırlatma dozunda ‘.

“Grip aşısı olun”

Covid-19’dan önce hastanenin ana şikayeti soğuk algınlığıydı. Yavuz da “grip aşısı olun” tavsiyesinde bulunarak kişisel önlemlerin önemini vurguladı.

Yavuz, “Grip aşısı, tıpkı Kovid-19 aşısı gibi, hastalansa bile ölümden veya hastaneye yatmayı gerektiren ciddi durumlardan kişiyi koruyor. Özellikle el hijyenine dikkat edersek yani, ellerimizi sık sık yıkayın ve yakın temastan kaçının ya da kapalı ortamlarda maske taktıysak, azaltma şansımız da var.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın