medyauzmani.com
Bilim Merkezi ile uzayı keşfediyorlar – Anayurt Gazetesi – Dost Haber

Bilim Merkezi ile uzayı keşfediyorlar – Anayurt Gazetesi

Yozgat’ta bilime ilgi ve merakı artırmak amacıyla kurulan Şekerek Bilim Merkezi’nde öğrenciler uzayı öğreniyor.

Şekerik İlçesi Bilim Merkezi, bilim ve teknolojiyi başta öğrenciler olmak üzere tüm vatandaşlarla buluşturmayı, bilim ve teknolojiyi anlaşılır ve erişilebilir kılmayı, deneysel ve uygulamalı etkinliklerle bireyleri deneme ve keşfetmeye teşvik etmeyi amaçlıyor.

16 Temmuz’da Başkan Yardımcısı Fuat Aktay tarafından açılışı yapılan merkezi, çoğu öğrenci olmak üzere yaklaşık 6 bin kişi ziyaret etti.

Öğrenciler, merkezdeki teknolojik cihazlara erişerek deneyim bilgilerini artırmaktadır.

Bölgedeki köy okullarından öğrencilerin geldiği Bilim Merkezi’ndeki dürbünler ilgi odağı oldu. Öğrenciler, Jüpiter ve Satürn’ü Dünya’ya yaklaştıklarında teleskopla keşfederler.

Çekrik Kaymakamı Khairuddin Bogra Güzel, merkezin açıldığını duyurdu.

İlk günden çok ilgi gördüğünü söyledi.

Bine yakın kişinin Jüpiter ve Satürn’ü teleskopla görüntülediğini kaydeden Güzel, “Bilim merkezimiz 1,5 ayda yaklaşık 6 bin vatandaşa hizmet verdi. Başkan Yardımcısı Fuat Oktay’a büyük desteğinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bilim Merkezi ve Milli Park” . dedi.

“Öğrencilerimiz bilimsel çalışmalar yapacak”

Çekrik Belediye Başkanı Eyüp Çakır, merkezde çocukların çok güzel projeler yapacaklarını belirterek, “Yozgat’ta ilk kez uygulanan Bilim Merkezi ile ücra köylerdeki öğrencilerimiz bile bilimsel çalışmalarla deneyim kazanabilecekler. , çocuklarımızın katkıları olacak ülkemiz için hayırlı olsun. Hayırlı olsun.” dedi.

Çekerek Bilim Merkezi Müdürü Tekin Güler, merkezin birçok TÜBİTAK projesine ev sahipliği yaptığını ve TEKNOFEST’e katıldığını belirterek, “Burada ders içeriğinde soyut konular yer alıyor. Özellikle günümüz kavramları arasında Satürn ve uzay kavramı işleniyor. vizyon ve ayrıntılı olarak inceleyerek, somut fikirler elde etti. İfadeler kullanın.

Velilerden Pınar Dumlupınar Kaya, çocukların faydalı bilgiler aldıklarını, ilk kez teleskop gördüklerini ve gökyüzünü incelediklerini söyledi.

Öğrencilerden Azra Akan, ilk kez teleskopa baktığını ve gezegenleri incelediğini söyledi. (AA)

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın